Az őszi, heves viharok miatt egyre többen gondolkodnak azon, hogy a házukra villámhárítót helyezzenek. Ez bizonyos esetekben kötelező is a károk megelőzésére.
Családi házak esetében nem, de a nagyobb épületek esetében kötelező a villámhárító, és ha megfelelően van telepítve, akkor kicsi az esély arra, hogy az épületbe belecsap a villám – magyarázta Dombai Ferenc meteorológiai szakértő a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
Mint mondta, minden esetben ajánlja a villámhárító beszerzését, ám több dologtól is függ: például a tetőoromzattól, a ház méretétől is. Nedvesebb talaj esetében több probléma van, mint a szilárdabb talaj esetében, és a domboldalon is szükséges lehet a villámhárító – tette hozzá.
A belső villámvédelem is szintén fontos, hiszen lehet olyan helyzet, hogy belső elektronikus eszközeink mennek tönkre: ha valaki magasabb családi házat épít, azon belül értékesebb eszközökkel, akkor a szakember szerint mindenképpen szükséges a villámhárító beszerelése mellett a belső villámvédelem, melyre szabvány szerinti ajánlások vonatkoznak.
Gilyén Ágnes, a MABISZ szóvivője a műsorban arról beszélt, hogy nem feltétele az ingatlan-, és ingóságbiztosításoknak a villámhárító felszerelése, ugyanakkor a biztosítók erősen ajánlják azt. A megfelelő prevenció egyre erőteljesebb szerepet kap, és ezt támasztják alá a statisztikák – magyarázta a szóvivő, hozzátéve, hogy az indukciós másodlagos hatások miatti villámcsapás okozta károk egyre inkább növekednek a kifizetett összegeken belül.
2010-től a tavalyi évig csaknem 330 ezer villámcsapás okozta kárra fizettek ki kártérítést, ezek összege elérte a 25 milliárd forintot. Tavaly 38 ezer kárbejelentés érkezett, ezekre a biztosítóárasságok 2 milliárd 700 millió forintot meghaladó összeget fizettek ki. A létrejött károk ugyanakkor ennél magasabbak is lehetnek, hiszen nem mindenki fizet biztosítást – fűzte hozzá.
Egyre gyakoribbak a másodlagos villámcsapás okozta károk is, vagyis amikor az ingatlanon belül mennek tönkre az elektromos készülékek – leginkább a mikroelektronikai eszközök, számítógép, a modemek, vagy a mikrohullámú sütő – magyarázta Gilyén Ágnes.
Forrás: Kossuth Rádió/Napközben, hirado.hu