Mára új, a mai kornak megfelelő és szintén közkedvelt híd húzódik a belvárosban az Élővíz-csatorna fölött. A Réthy hídon mostantól pedig egy emléktábla is mutatja, hogy a közel 90 évig álló elődjét ki is tervezte. A tábla pedig egy QR-kódot is rejt, melynek tartalma az arra járókat bővebben informálja a híd történetéről.
– Mikor 2023-ban elterjedt, hogy a József Attila utcát és a Deák utcát összekötő hidat elbontják, akkor a városban többen kritikát fogalmaztak meg annak kapcsán, hogy miért van erre szükség és miért nem maradhat a régi. Mostanra szerencsére a Réthy híd kivívta a városlakók szeretetét, és akár helyiek, akár turisták járnak erre, szeretik – fejtette ki Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere.
A híd régi elődje egy bürünek hívott pallótákolmány volt, majd egy fahíd épült a helyére. Ezt követte a Csaba Gyula tervei alapján, 1937-ben átadott vasbeton híd.
– A Réthy híd átadását követően a Csaba család megkereste az önkormányzatot, hogy a régi híd tervezőjének, Csaba Gyulának állítanánk-e egy emléktáblát. Levéltári anyagokból és rendelkezésre álló adatokból megnéztük, hogy Csaba Gyula tevékenysége miben is merült ki. A korábbi vasbeton híd tervezője kétségtelenül fontos szerepet játszott abban, hogy az akkori városvezetésnél az építés szorgalmazójaként elérje, hogy megvalósuljon a terve. Ezért Csaba Gyulának korábbi, a néhai városi mérnöknek emléket állítottunk. Öröm ez számomra, hiszen ő is beletartozik a városépítő nagyságok közé – mondta a városvezető.
Az eseményen Csaba Gyula fia, Csaba Márton korábbi városi főmérnök is beszédet mondott édesapja emlékére.
– Nekünk, a család tagjainak kötelességünk egyrészt apánk városépítő tevékenységének emléket állítani, hogy nyoma maradjon. Másrészt, hogy egy ilyen híd (a korábbi vasbeton híd – a szerk.) emlékét meg kell tartani, nemcsak azért, mert édesapám tervezte, hanem azért, mert ez az építmény abban a korban előremutató volt, csak az idő eljárt mostanra felette – fogalmazott Csaba Márton.
A leszármazott elmesélte, hogy édesapja 1941-től 1986-ig a békéscsabai földhivatalnál dolgozott, nagy tekintélye volt a beosztottjai szemében, és azon főnökök közé tartozott, akiről csak jót mondtak az alkalmazottak.
– Apám szigorú volt, de következetes. Nem mondta egyik gyermekének sem, hogy mérnök legyen, de mégis, példamutatásával mind a négy gyermeke mérnök lett – fejtette ki Csaba Márton.