Élsportolókat, kiváló sportvezetőket köszöntöttek Békéscsabán – galériával

2025. január 29. 19:09 | behir.hu

Szerdán délután a békéscsabai városháza díszterme megtelt azokkal a sportolókkal és sportvezetőkkel, akik az elmúlt évben ország-, Európa- és világszerte öregbítették kiváló eredményeikkel Békéscsaba hírnevét. Az élsportolók fogadásán adták át a Békéscsaba Sportjáért kitüntetést dr. Kalmár Zsuzsannának és posztumusz Suhajda Szilárdnak, Békéscsaba Halhatatlan Sportcsillagainak sorát pedig mostantól Szabados Béla, Varga Adrienn és Tóth Sándor is gyarapítja.

Az élsportolók fogadásán Szarvas Péter polgármester Szent-Györgyi Albert gondolataival köszöntötte a megjelent sportolókat, edzőket és sportvezetőket, valamint a többi megjelentet. – A sport elsősorban szellemi fogalom, egy sportcsapat a társadalom kicsinyített képe, a mérkőzés pedig az életért való nemes küzdelem szimbóluma – idézte, majd kiemelte, hogy öröm és megtiszteltetés számára, hogy együtt ünnepelhetik a város kiemelkedő sportolóit.

– Ők szorgalmukkal, kitartásukkal és elhivatottságukkal öregbítették és öregbítik közösségük hírnevét. Ez az ünnepség mindig kiváló alkalom arra, hogy méltó módon kifejezzük elismerésünket mindazért az áldozatos munkáért, amelyet a sport világában véghezvittek. Tudjuk jól, hogy a sikerhez vezető utat a sportolók nem egyedül járják végig, ezért nem feledkezhetünk meg az edzőkről, családokról, támogatókról és segítőkről sem – fejtette ki a városvezető, majd méltatta a város eredményes sportolóit és a sport magas kvalitásához hozzájárulókat.

 

 

Békéscsaba Sportjáért kitüntetést kapott dr. Kalmár Zsuzsanna

 

A Békéscsabán született Kalmár Zsuzsanna hatéves korában kezdett tornászni a Kórház utcai tornacsarnokban.  Felkészítői Lukács Józsefné, Petrovszki Pál, majd Lukács József voltak. Ő a békéscsabai tornászműhely első, nemzetközi mércével is jelentős eredményeket elért sportolója. Az első, aki világversenyen dobogóra állhatott (1979. Tokió, Világkupa-döntő, felemás korláton bronzérem). Világ- és Európa-bajnokságok résztvevője, amelyeken több előkelő helyezést is elért: két Európa-bajnoki 4. helyezés, világbajnoki 7., Világkupa 5. és 7. helyezés. A moszkvai olimpiai csapat tagja volt, ám az ötkarikás játékokon sérülése miatt nem vehetett részt. Ő volt az első magyar tornásznő, aki talajon dupla szaltót ugrott.

Az 1982-es búcsút követően, a Testnevelési Főiskolán tanári, majd szakedzői és táncpedagógus-oktatói diplomát szerzett. 1995-ig szülővárosában dolgozott főiskolai tanárként és edzőként. A csabai időszakban a magyar torna meghatározó alakjainak – Balog Ildikó, Nyeste és Varga Adrienn, Gibala Erika, Filó Mária – felkészítését végezte. Hárman közülük tagjai voltak az 1996-os atlantai olimpián 9. helyezett magyar válogatottnak.

 

 

Atlanta után négy éven át töltötte be a női szövetségi kapitányi pozíciót. Szép sikerek jellemezték a korszakot: Varga Adrienn Európa-bajnoki aranyérme, világbajnoki és Világkupa 4. helyezése, Nyeste Adrienn Európa-bajnoki 8. helye, Világkupa-fordulókon elért kiemelkedő eredményei…

2001-től a TF torna tanszékén előbb óraadó, majd tanársegéd. Ma pedig a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi docense. 2015-ben Summa Cum Laude minősítéssel megszerezte doktori címét.

A tanítás mellett a bíráskodás is egyre fontosabb szerepet töltött be az életében. Az egyetlen olyan női tornász pontozóbíró ma Magyarországon, aki tagja annak a 44 főből álló elit klubnak, akiknek soraiból választják ki a legrangosabb viadalok, így az olimpiák versenybíróit.  Kalmár Zsuzsanna – ha sportolóként és edzőként nem is, de – versenybíróként olimpiai részvevő lehetett: 2012-ben Londonban, majd 2021-ben, Tokióban képviselhette a magyar tornasportot.

Az egyetemes, a magyar és a békéscsabai tornasport érdekében kifejtett kiemelkedő sportolói, testnevelői, edzői és versenybírói tevékenysége elismeréseként kapta dr. Kalmár Zsuzsanna a Békéscsaba Sportjáért kitüntetést. 

 

Suhajda Szilárd posztumusz kitüntetését felesége, Legindi Tímea vette át

 

Suhajda Szilárd Békéscsabán született, általános és középiskolai tanulmányait a Belvárosi Általános Iskola és Gimnáziumban végezte. Diákként vándortáborokon keresztül járta be Magyarország középhegységeit, ekkor szeretett bele a hegymászásba.

Az Esztergomi Tanítóképző Főiskola elvégzése után tanítani kezdett, miközben hátizsákos túrázóként egyre több helyre jutott el: a Kárpátokba, Erdélybe, az Alpokba. A Mont Blanc megmászása után végérvényesen elkötelezte magát a hegymászás mellett. Feladta pedagógusi állását és külföldre ment dolgozni kifejezetten azzal a céllal, hogy az expedíciós hegymászáshoz önerőt gyűjtsön.

2014-ben Varga Csaba nagyváradi hegymászóval felmásztak a világ 12. legmagasabb csúcsára, a 8051 méteres Broad Peakre oxigénpalack használata nélkül. 2019-ben első és azóta is egyesüli magyarként, kísérő és oxigén nélkül mászta meg a világ egyik legnehezebb hegyének tartott K"-t (8611 méter), majd 2022 januárjában bejelentette: teljesíteni szeretné az 5 legmagasabb hegyet, a „Big Five”-ot. A sorozat következő állomásán, 2022 májusában, ugyancsak egyedül, kísérő és oxigénpalack használata nélkül sikerrel hódította meg a 8516 méteres Lhocét.

 

 

Következő célja a Mount Everest megmászása lett. 2023. május 21-én indult el az alaptáborból, hogy a már korábban kiépített táborhelyeit használva, feljusson a Föld legmagasabb, 8848 méteres hegyére. Mindezt oxigénpalack és segítő serpák nélkül. 2023. május 24-én, a Mount Everest csúcstámadása közben megszakadt vele a rádiókapcsolat. Másnap információ érkezett arról, hogy a hegymászót 8780 méter magasan a Hillary-lépcső aljában látták. A mentőcsapat május 27-én ért a helyszínre, de nem találta meg, és mivel a körülményeket figyelembe véve nem láttak esélyt arra, hogy életben találják, a keresést befejezték.

Suhajda Szilárd sohasem felejtette el, hogy Békéscsabáról indult, mindig is büszke volt szülővárosára. Rendszeresen visszatért Csabára, élménybeszámolókat, motivációs előadásokat tartott. A néhai Suhajda Szilárd világviszonylatban is figyelemre méltó sportteljesítménye, példamutató akaratereje, lokálpatriotizmusa méltóvá tették arra, hogy a Békéscsaba Sportjáért posztumusz kitüntetésben részesüljön. A kitüntetést az ünnepségen felesége, Legindi Tímea vette át.

 

A 2024-es év kiemelkedő sportolói, sportvezetői  

 

A Sportszakmai Tanácsadó Testület döntése értelmében 2024-ben az Év Békéscsabai Sprotolónője Mitykó Veronika súlyemelő lett, aki a Bahreinben rendezett világbajnokságon összetettben a 16. helyen végzett. A szófiai Európa-bajnokságon szakításban a 7., összetettben a 8. lett. A thaiföldi olimpiai kvalifikációs Világkupán összetettben az 5. helyet szerezte meg. Felkészítője Bökfi János volt. Veronika a jövőben már nem a Békéscsabai Súlyemelő és Szabadidősport Egyesület színeiben folytatja sportpályafutását. 

Az Év Legjobb Férfi Sportolója címet 2024-ben a Békéscsabai Atlétikai Club középtávfutója, Karsai Gábor érdemelte ki. Gábor az Antalyában rendezett mezeifutó Európa-bajnokságon a 31. helyen ért célba. Felkészítője Tóth Sándor mesteredző volt.

 

Fotó: Bere Mátyás / Behir.hu

 

Az Év Utánpótláskorú Leány Sportolója a József Attila Lakótelepi Tömegsport Egyesület karatékája, a budapesti korosztályos világbajnokságon egyéniben – két különböző szabályrendszerben – egy arany- és egy bronzérmet, illetve csapatban aranyérmet nyert Debreczeni Frida lett. Felkészítője és egyben az Év Edzője díj birtokosa Debreczeni Dezső.

Az Év Utánpótláskorú Fiú Sportolója Gulyás Milán, a Békéscsabai Súlyemelő és Szabadidő Sportegyesület súlyemelője, aki a Görögországban rendezett korosztályos Európa-bajnokságon aranyérmet nyert. Fontos megemlíteni, hogy a serdülő korosztályban az elmúlt évben 22-szer javított országos rekordot. Mestere Bökfi János.

Az Év Sportvezetője cím kapcsán a sportkollégium ezúttal egy olyan sportvezető mellett döntött, aki leginkább a háttérmunkát végzi – igen hatékonyan és eredményesen. 2024-ben létrejött a kiemelt vidéki sportegyesületek központi támogatásának felhasználására egy békéscsabai konzorcium. A konzorcium szakmai és gazdasági összefogásában kulcsszerepet töltött be a Békéscsabai Atlétikai Club marketingvezetője. Az Év Sportvezetőjének járó díjat 2024-ben Czeglédi Katalin vehette át. 

Az Év Fogyatékos Sportolója Szekeres András úszó lett, aki a Monacóban megrendezett Speciális Olimpián 50 méter mellen a 2., 50 méter gyorson pedig a 4. helyen végzett. Felkészítője Fejes István.

A Sportszakmai Tanácsadó Testület az év legjobbjai díjak odaítélésénél odafigyel a szenior korú sportolókra is. Döntésük értelmében az Év Senior Sportolója az esztendő során számos rangos hazai és nemzetközi viadalon kiemelkedően teljesítő golfozó, Tar László lett.

A Sportszakmai Tanácsadó Testület minden évben megszavazza az Év Csapata elismerést is. Most úgy határoztak, hogy ezt a díjat a horvátországi táncsport világbajnokságon aranyérmet nyert Szabad Torna SE junior csoportja veheti át. A csapat tagjai voltak: Bálint Csenge, Egri Lilien, Kreisz Zorka, Nagy Nerina, Pocsai Dóra, Sluch Száva, Szabó Lilien és Szalai Borsika. Felkészítőjük Varga Adrienn. 

Az Év Támogatója elismerést, több sportegyesület javaslatát figyelembe véve, 2024-ben Scherber Antal, a Scherber Autószervíz Kft. és a La Maffia pizzéria vezetője kapta. 

A Sportszakmai Tanácsadó Testület a 2022-ben egy új díj alapításáról határozott, ez az Év Sportpillanata. A számos emlékezetes esemény közül a sportkollégium az év sportpillanatának egy ugyancsak atlétákkal kapcsolatos eseményt választott. Egy fiatal, Kovács Alexandra, a 10 ezer méteres gyaloglás U23-as korosztályú új csúcstartója olyan rekordot döntött meg, amelyet nem kevesebb, mint 35 esztendővel korábban, éppen az edzője, a három olimpián is indult Urbanikné Rosza Mária állított fel. A csúcsdöntés frenetikus pillanat volt mind a sportoló, mind a felkészítője számára. Alexandra 2024-es eredményeiről annyit még érdemes elmondani, hogy összesen 7 országos csúcsot döntött meg. Emellett az U20-as törökországi csapatvilágbajnokságon 10 km-en a 28., az U20-as limai világbajnokságon a 18. helyen ért célba. 

 

Oláh Barbara Fair Play-díjat kapott

 

A 2008. óta létező év legjobbjai elismerések sorában eddig mindössze hét alkalommal adott át a város Fair Play-díjat. Ezt az elismerést 2024-ben Oláh Barbara atléta érdemelte ki.

 

 

Az ünnepségen szót ejtettek arról a kevésbé sportszerű eljárásról is, ami a múlt évben történt. Barbi volt az egyetlen békéscsabai sportoló, aki kvalifikálta magát a párizsi olimpiára. Rendkívül kemény, sérüléssel, műtéttel együtt járó felkészülés után, jó formában érkezett a helyszínre, és a versenyszámát megelőzően a rajtszámát szerette volna átvenni, amikor szóltak neki: a másnapi gyalogló váltóban – az eredeti megállapodás ellenére – mégsem ő fog indulni, hanem egy másik egyesület sportolója. Kiemelték, hogy ez méltatlan, és a fair play-től igen messze álló eljárás volt.

Ehhez képest Barbi az őszi atlétikai csapatversenyt követően észrevette, hogy az eredményeit összekeverték egy másik, a viadalon nála jobban szereplő sportolóéval, ezért a tévedést azonnal jelezte a zsűri számára. A versenybírók az eredményeket korrigálták, amelynek következtében a valós végeredményt tudták kihirdetni. A díszteremben ennek elismeréseként Fair Play-díja kapott Oláh Barbara. Felkészítője a férje, Oláh Tamás. 

 

Jubileum: 10 éve lett először országos bajnok a BRSE

 

Csapatsportágban a csabai drukkerek hosszú-hosszú évtizedekig csak vágytak arra, hogy bajnoki aranyérmet ünnepelhessenek. 10 esztendővel ezelőtt azonban megtört a jég: a Békéscsabai Röplabda SE a 2013/2014-es szezonban országos bajnoki címet nyert! Az akkori nem mindennappi siker letéteményesei közül a mostani ünnepsége is jelen volt a csapat akkori edzője,, Kormos Mihályt és az egyesületet azóta is irányító Baran Ádám. Ott volt az ünnepségen két olyan sportoló is, aki tagja volt annak a bizonyos első bajnokcsapatnak, és utána éveken át az összes többi nagy sikernek: a további 4 bajnoki aranyéremnek, a 2 Magyar Kupa-győzelemnek, a 3 MEVZA-kupasikernek, megannyi felejthetetlen mérkőzésnek, pillanatnak. A két csabai röplabda legendát: Molcsányi Rita és Bodnár Dorottya. Szarvas Péter polgármester egy-egy ajándékkal mondott köszönetet a sportembereknek. 

 

 
A 2024-es év legeredményesebb sportolói

 

Az ünnepségen sorban köszöntötték az elmúlt év legeredményesebb sportolóit. A felnőtt római Európa-bajnokságon gerelyhajításban 28. helyezett lett Bogdán Annabella, edzője: Varga Lőrinc.

Az U18-as besztercebányai Európa-bajnokságon rúdugrásban 21. helyezett: Kovács Patrícia. Felkészítője: Bagi Árpád.

Az U15-ös, Görögországban rendezett Európa-bajnokságon 12. helyezett, emellett három korosztályban (felnőttben is!) országos bajnoki aranyérmet nyert Garamvölgyi Kasszandra súlyemelő. Edzője Bökfi János.

Két különböző kategóriában kiírt Európa-bajnokságon, Törökországban fekvenyomásban és az abszolút versenyben egyaránt aranyérmes, az Egyesült Államokban rendezett világbajnokságon fekvenyomásban pedig bronzérmes volt: Szabó Ágnes.

Az ifjúságiak versenyében a szintén törökországi kontinensbajnokságon ezüstérmes lett fekvenyomásban Szabó Ágnes tanítványa: Sajben Dániel.

A magyarországi Judo Európa Kupán a 3., a Szlovéniában rendezett viadalon pedig a 2. helyen végzett: Csikós László, edzői: Gyáni János, minden idők legsikeresebb békéscsabai judósa és Gyáni Amanda.

Teniszben, a Csehországban rendezett junior Európa-bajnokságon egyéniben holtversenyben a 17., párosban ugyancsak holtversenyben a 9. helyen végzett, míg a junior téli csapat Európa-bajnokságon, Németországban úgy lett 8. helyezett, hogy az első mérkőzésén eltört a keze. Az európai teniszranglista 23. helyezettje, korosztályában a magyar válogatott elsőszámú játékosa: Mokán István Damján, felkészítője, Hankó Bálint.

A Debreczeni Dezső által felkészített ifjú kick-boxosok idén is számtalan szép sikert értek el. A nagyobbak a Budapesten rendezett korosztályos világbajnokságról ismételten egy nagy zsáknyi éremmel tértek haza: 13 sportoló, összesen 18 medállal. Korosztályos világbajnok lett egyéniben és csapatban: Jancsó Lili Berta; korosztályos világbajnokságon egyéniben 2., csapatban 3. helyezett lett: Szikora Bence; egyéniben ezüstérmet nyert: Jancsó Csenge és Gajdács János; egyéniben és csapatban egyaránt bronzérmes: Szikora Gergő; hatan is a dobogó harmadik fokára állhattak fel egyéniben nyújtott teljesítményükkel: Born Heidi és Debreczeni Lilla; Hugyecz Donát, Szűcs Levente, Petró Bálint, Békési Bence; az ezüstérmet nyert csapatot erősítette: Matuska Máté. Valamennyiük felkészítője Debreczeni Dezső, minden idők egyik legsikeresebb kick-boxosa.

Dartsban, a spanyolországi kontinensbajnokságon egyéniben a 65., párosban a 33., csapatban a 9., tripla mixben a 25., mix párosban a 65., egyéni cricketben pedig a 97. helyen végzett Sztvorecz László.

A Sportolj Békés Megye Sportegyesület versenyzői az Olaszországban rendezett légtornász világ- és Európa-bajnokságon egészen kimagasló teljesítményt nyújtottak. A junioroknál karika duóban Európa-bajnok és világbajnoki bronzérmes lett Kopcsák Lujza és Rácz Regina. Regina az Eb-n emellett még egyéniben is szerzett egy 3. helyezést; a felnőttek mezőnyében silk kategóriában Európa-bajnoki 2. helyezést ért el Bácskay Adél, ugyancsak 2. lett a junior amatőrök között karikán Kosztik Emma Dóra. Felnőtt amatőr karika duóban világ- és Európa-bajnoki címet nyert: Nagybalázs-Trényi Krisztina és Beréné Juhász Evelin. Krisztina egyéniben is fantasztikusan teljesített: az Eb-n arany-, a vb-n pedig ezüstérmet nyert. A légtornászok felkészítője Varró Renáta. 

 

 

A Szabad Torna SE-ben az egykori tornász Európa-bajnok Varga Adrienn tanítványai egy másik versenyszámban, a jazz junior kategóriában a dobogó 2. fokára állhattak fel. A csapatot Egri Lilien, Bálint Kinga, Bucsi Dalma, Kocsis Viktória, Nagy Lili, Rálik Dorka, Tacsi Dóra és Uhrin Luca alkották.  Az Open junior formáció ugyanakkor bronzérmet nyert. A csapat tagjai: Bálint Csenge, Egri Lilien, Kreisz Zorka, Nagy Nerina, Pocsai Dóra, Sluch Száva, Szalai Borsika, Bálint Kinga, Bucsi Dalma, Kocsis Viktória, Nagy Lili és Uhrin Luca voltak.

2024-ben rendezték a XX. FIT-KID Európa-bajnokságot. A Szófiában sorra került kontinensbajnokságon az AEROFIT Sportegyesület is jelen volt, a 7. korcsoportban, egyéniben Európa-bajnoki ezüstérmes lett: Égi Janka. Csapat Európa-bajnoki aranyérmet nyert a 11 fős csapatuk, melynek tagjai:  Bódi Mira, Duray Kamilla, Égi Janka, Gajdács Léna, Gémesi Katalin, Hursán Réka, Kopcsák Lujza, Magyari Emma, Pataki Dóra, Rózsahegyi Anna és Vizsnyiczai Sztella. Felkészítőik Hajtman Erika és Beraczka Krisztina.

A Békéscsabai Röplabda SE mindig nagy létszámban van jelen az élsportolói fogadáson – most sem volt ez másként. A Krétán rendezett U18-as Európa-bajnokságon 8. helyen végzett magyar válogatottnak 4 békéscsabai résztvevője volt: Fekete Ramóna, Gajdács Lina, Nánási Zoé és Németh Luca, őket külön köszöntötték a városháza dísztermében. Felkészítőik Tóth Gábor és Nagy Attila.

 

 

Egykoron a magyar női kézilabda-válogatottba is adott sportolókat a Békéscsabai Előre NKSE. Most, ha a magyarnak nem is, a portugálnak és az osztráknak igen. A részben Magyarországon rendezett Európa-bajnokságon a 14. helyen végzett Ausztria válogatottját erősítette: Klara Schlegel. A 22. helyezett Portugália együttesében szerepelt Mariana Ferreira Lopes és Jessica Romina Vargas Ferreira, ők szintén ajándékot kaptak a várostól. 

 

Békéscsaba Halhatatlan Sportcsillagai: Szabados Béla, Varga Adrienn, Tóth Sándor

 

A Sportszakmai Tanácsadó Testület döntése alapján idén újabb három sportemberrel bővül a Halhatatlanok Klubja. A sportkollégium úgy határozott, hogy Békéscsaba Halhatatlan Sportcsillaga lett Szabados Béla világbajnok úszó, aki évtizedeken át a legismertebb és legeredményesebb békéscsabai úszó volt.

Sportpályafutását városunkban, Kovács Ottó irányítása mellett kezdte el. Eleinte hátúszásban szerepelt jobban, később gyorsúszásban ért el valóban világraszóló eredményeket. 1997-ig volt a Békéscsabai Előre Úszó Klub versenyzője, azt követően az FTC-be igazolt (klubváltásának kizárólagos oka a csabai egyesület nehéz anyagi helyzete volt).

Valamennyi korosztályban országos bajnok volt. A felnőtt mezőnyben 14-szer nyert magyar bajnoki címet, s pályafutása során összesen 12 országos rekordot úszott. (A 200 gyorson, rövid pályán, 2000-ben elért csúcsát – mely a férfiaknál akkoriban a legrégebben fennálló csúcs volt – nyolc év után Cseh László döntötte meg; abban a bizonyos, azóta betiltott „cáparuhában”.) Három olimpián (1992, 1996, 2000) és öt felnőtt Európa-bajnokságon, valamint négy világbajnokságon vett részt (ebből az egyik rövidpályás volt). A felnőtt Európa-bajnokságokon háromszor állhatott a dobogón (két bronz- és egy ezüstérmet nyert). Universiade-győztes és második is volt. Az olimpiákon a 6. a legjobb helyezése. A legkiemelkedőbb sikerét rövidpályán érte el: a még oly sikeres, világklasszisok sorát felvonultató magyar úszósportban is ő volt az első, aki világbajnoki aranyérmet nyert és a Világ Kupa-sorozatban a legjobb tudott lenni.

Szabados Béla jó ideje ugyan az Egyesült Államokban él, a rendezvényre is Chicagóból utazott haza, ám – békéscsabai mértékkel mérve – rendkívül sikeres és egyedülálló pályafutása miatt mindenképpen kiérdemelte, hogy Békéscsaba Halhatatlan Sportcsillaga legyen.

 

A Sportszakmai Tanácsadó Testület döntése alapján Békéscsaba Halhatatlan Sportcsillaga lett Varga Adrienn Európa-bajnok tornász, aki a gazdag csabai tornasport kiemelkedő személyisége és egyik legsikeresebb alakja: 18-szoros korosztályos, 20-szoros felnőtt magyar és 8-szoros Mesterfokú bajnok. Kalmár Zsuzsa és Lukács József egykori tanítványáról elemet neveztek el lóugrásban (Varga-ugrás) és felemás korláton (Varga-leugrás). Pályafutása során nyolc világversenyen indult. Az atlantai olimpián a 9. helyen végzett magyar válogatott tagja volt (három csabai társával együtt). A három világbajnoksága közül az 1997. évi Lausanne-i volt a legsikeresebb: valósággal berobban a torna világába, és ugrásban 4. helyezett lett. Az egy évvel későbbi, szentpétervári Európa-bajnokságon ugyancsak ugrásban a dobogó legmagasabb fokára állhatott. Az összesen három kontinensbajnokságon emellett „begyűjtött” csapatban még egy 6. és egy 7. helyezést. A tokiói Világkupa-döntőben 4-ként zárt. Ő az egyedüli magyar tornásznő, aki meghívást kapott az Európa-válogatottba. Magyarországon háromszor választották az Év Tornásznőjévé.

Szakmai irányítása mellett 2014 májusában megalakult Békéscsabán a Szabad Torna Sportegyesület. A sportkör mind nagyobb sikereket arat: világ- és Európa-bajnoki aranyérmeket nyernek tanítványai a táncsport világversenyeken. Varga Adrienn egykor rendkívül sikeres sportolóként, jelenleg pedig ambiciózus, lelkes sportvezetőként kiérdemelte a Békéscsaba Halhatatlan Sportcsillaga címet.

A Sportszakmai Tanácsadó Testület döntése alapján Békéscsaba Halhatatlan Sportcsillagalet Tóth Sándor atlétika mesteredző, a nemzetközi szintű békéscsabai atlétikasport megteremtője, a legtöbb csabai olimpiai résztvevő felkészítője. Edzői pályafutása 1974-ben kezdődött labdarúgó csapatoknál. 1977-ben került a Békéscsabai Előre Spartacus SC atlétikai szakosztályához. Társadalmi munkában edzősködött, három évvel később viszont már kinevezték vezető edzővé. Szakedzői diplomát szerzett a TF-en. 1989-től évtizedeken át a Békés Megyei Atlétikai Szövetség főtitkára, 1996. és 2000. között a Magyar Atlétikai Szövetség gyalogló szakágának vezetője volt.

A rendszerváltás után felbomlott az Előre Spartacus SC, Tóth Sándor vezetésével létrejött a Békéscsaba Előre Atlétikai Egyesület, majd a Békéscsabai Atlétikai Club. Ezek szakmai vezetését és ügyvezetői teendőit több, mint 30 éven át látta el.

Tanítványai országos bajnoki aranyérme túllépte a 400-at, a dobogós helyezések száma pedig az 1500-at! A nemzetközi szintű atlétikába 1986-ban kapcsolódott be, tanítványai – Rosza Mária és Ilyés Ildikó – ekkor indultak első alkalommal világversenyen. Legismertebb, legsikeresebb tanítványai gyaloglók, illetve szupermaraton futók: a már említett két olimpiai résztvevő hölgyön kívül Urbanik Sándor, Madarász Viktória, Oláh Barbara, Bogár János, Vozár Attila, Bérces Edit, Gregor László s az utóbbi időben Karsai Gábor.

Nevével összefonódott a tavaszi békéscsabai nemzetközi gyaloglóverseny, a Békéscsaba–Arad–Békéscsaba szupermaraton, valamint a békéscsabai utcai futóversenyek sokasága. Rengeteget fáradozott az egyesület anyagi hátterének megteremtésén (Czeglédi Katalin marketingvezető közreműködésével vállalkozásokat indítottak, versenyeket szerveztek, lottózót üzemeltetnek).

Klubvezetői időszaka második harmadára tehető az egyesület aranykora. Márton Anita és Baji Balázs világklasszissá nőtte ki magát; a londoni, majd a riói olimpiára az egyesület egyaránt három sportolót delegált. Rióban Márton Anita dobogóra is állhatott. Összesen 7 olimpián, 7 sportoló képviselte Békéscsaba városát. A hét sportoló közül 5-nek a felkészülését Tóth Sándor közvetlenül segítette.

Tóth Sándor mesteredzőt több évtizedes rendkívül eredményes edzői, illetve klubvezetői tevékenysége egyaránt méltóvá tette arra, hogy Békéscsaba Halhatatlan Sportcsillaga legyen.

 

Galéria

További programok »

FEL