Egy kutatás szerint a 2 és 10 év között gyerekek több mint fele már használja a tabletet, miközben nem tud úszni, nem ismeri az órát és a cipőjét sem tudja bekötni, és a nagyobbak közül sokan azt is beismerték, hogy az olvasás terén is nehézségekkel küzdenek - írja a Kölöknet.hu.
A londoni Lenstore optikai vállalat 2000 angliai szülővel készített felmérést, akiknek 2 és 16 év közötti gyerekeik voltak, és megkérdezték tőlük, melyek azok a tevékenységek, amelyeket a gyerekük már magabiztosan el tud végezni. A lista élén a biciklizés végzett, ezt a gyerekek 60 százaléka tudta, utána viszont közvetlenül a tablet- és mobilhasználat (59, illetve 57 százalék), valamint az olvasás következett. (szintén 57 százalék). A lista alján a cipőfűzés (53 százalék), az úszás (52 százalék), illetve az óra ismerete (49 százalék) állt.
A gyerekeknek saját tabletjük van
A felmérésből az is kiderült, hogy a négy év alattiak közül nagyjából háromból egy gyereknek van tabletje, és 10 százalékuk használ rendszeresen mobil telefont, az 5 és 10 év közötti gyerekek szüleinek viszont eközben kevesebb, mint a fele számolt be arról, hogy ellenőrizni szokta gyermeke online tevékenységét.
Emellett a kutatásból arra is fény derült, hogy azoknak a 2-4 éveseknek a harmada, akiknek van tabletje, átlagosan 2 óra 35 percet használják naponta, ami már a látásukra és az egészségükre is hatással van. A 8-10 évesek már átlagosan napi 9,8 órát használnak valamilyen digitális eszközt, a 14-16 évesek pedig 9,4 órát, és a londoni szülők többsége szerint ezzel nincs is semmi baj, hiszen ők maguk is átlagosan 12,52 órát töltenek ezzel egy nap.
Alvásgondokat okoz
Ugyanakkor a megkérdezett szülők több mint 30 százaléka beismerte, hogy a digitális eszközök a gyereküknél alvásgondokat, sőt időnkét viselkedési problémákat is okoznak. A szakemberek szerint amellett, hogy fontos megtanulni használni ezeket a modern eszközöket, a szülők felelőssége lenne az, hogy korlátozzák az időtartamot, és ezáltal megóvják gyermekeik látását, főleg a korai években.