Életmentő lehet egy szénmonoxid-érzékelő

2024. november 5. 09:16 | Gulyás Gergő

A fűtési szezon már elindult, a fűtőberendezések ellenőrzése és karbantartása mellett szénmonoxid-jelző készülék beszerzése és felszerelése is ajánlott, hogy elkerüljük a nagyobb bajt. A katasztrófavédelem minden évben nagy hangsúlyt fektet arra, hogy felhívja a figyelmet a szénmonoxid-jelző készülékek fontosságára.

Egy jól működő és profi jelzőkészülék szavatossági ideje akár hét-nyolc év is lehet. Az esetek nagy többsége pedig azt mutatja, hogy nagyobb százalékban megelőzhető a baj ott, ahol a jelzőkészülék fel van szerelve és időben jelzi a szénmonoxid gáz szivárgását. Emellett fontos óvintézkedés még a fűtőberendezések ellenőrzése és karbantartása.

– Közel tízezer forint értékben már vehetünk egy olyan megbízható készüléket, ami hét-nyolc évre garantálja azt, hogy senki ne szenvedjen szénmonoxid mérgezést otthonában. Ezekkel nincs is nagyon gond, de javasolt, hogy szaküzletben vásároljon mindenki. Ott olyat vegyen, ami magyar nyelvű használati utasítással rendelkezik, ez alapján könnyen fel is lehet szerelni. Ha valaki vesz egy ilyen készüléket, akkor azt közel fejmagasságban, sarokpontoktól távol, olyan 50-60 cm-re és olyan helyiségben helyezzük el, ahol nyílt égésterű fűtőberendezés működik, illetve ahol sokat tartózkodunk. Ha nagyobb ingatlanról van szó, akkor több berendezés felszerelése is ajánlott, például nappaliban, hálószobában, de a legfontosabb a fürdőszobában felszerelni ezeket a készülékeket – hangsúlyozta Várszegi György tűzoltó főhadnagy, a Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

A téves jelzések elkerülése érdekében fontos figyelni a készülékek szavatossági idejét, ha az lejár, akkor érdemes lecserélni a berendezést, hiszen ezek jellemzően nem javíthatóak. A profi készülékekkel ellentétben az olcsóbb fajták pedig sokszor adnak fals jelzést, ami csak megijeszti az otthon tartózkodókat, éppen ezért a szakemberek a profi készülékek beszerzését javasolják.

 

A kép illusztráció: Pixabay.com

 

– Ez a legnagyobb veszélye, hogy a szénmonoxid színtelen, szagtalan, íztelen gáz, tehát gyakorlatilag nem vesszük észre, hogy a környezetünkben megemelkedett a szénmonoxid szintje. A tüneteket tudjuk magunkon érzékelni, hányingerünk van, fejfájás, szédülés. Ha ezt valaki érzi saját magán vagy a környezetében valakin, akkor azonnal nyisson ablakot és ki kell menekülni az épületből, majd hívjuk a 112-es segélyhívó számot. Ilyenkor a tűzoltók kimennek a helyszínre, ellenőrző méréseket hajtanak végre a gázszolgáltató szakembereivel közösen és ha megtalálják a jelző eszközt, akkor azt a felülvizsgálat idejére kizárják a rendszerből – tette hozzá a szóvivő.

A katasztrófavédelem honlapján fent vannak a javasolt készülékek. Ezeket kivétel nélkül bevizsgáltak és maximálisan betöltik a funkciójukat, tehát nem fognak hibás jelzést adni.

További programok »

Friss hírek

Az utolsó másodpercekben csúszott ki a továbbjutás a Békéscsaba kezéből

A TAPPE-Békéscsabai Előre NKSE 24–24-es döntetlent játszott hazai pályán az Alba Fehérvár KC ellen a női kézilabda Magyar Kupa 4. fordulójában, ez pedig a versenykiírás szerint a vendégeknek kedvezett. A Fejér vármegyeiek pár másodperccel a vége előtt, Szabó Kitti sikeres büntetőjével harcolták ki a továbbjutást.
2024. december 21. 21:00
FEL