A szén-monoxid érzékelő életet menthet!

2024. január 11. 12:09 | behir.hu

Minden évben szót ejtünk a szén-monoxid mérgezés veszélyeiről, és megelőzésének lehetőségeiről, de sajnos az év eleje ennek ellenére is egy tragédiával kezdődött – a Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tájékoztatója.

Január 7-én délelőtt érkezett a jelzés a katasztrófavédelemhez, amely szerint Gyulán egy négyszintes társasház egyik lakóját nem lehet elérni. A tűzoltók a mentőszolgálattal közösen behatoltak a Béke sugárúti társasház földszinti lakásába, ahol egy holttestet találtak. A lakás több helyiségben is nagyon magas szén-monoxid koncentrációt mértek. Mivel a mérgező gáz más lakásokban is kimutatható volt a tűzoltók kiürítették a társasházat és egy ventilátor segítségével átszellőztették az egész épületet. A szén-monoxid létrejöttét egy fürdőszobában működő nyílt égésterű vízmelegítő okozta. A hat négyzetméteres helyiségben minden nyílászáró csukva volt és sajnálatos módon a lakásban nem volt szén-monoxid-érzékelő.

A legtöbb mérgezés és tragédia oka, hogy a lakosság egy része rossz, elavult, nem karbantartott, esetleg engedély nélkül felszerelt fűtőeszközöket használ, valamint nem biztosítják a készülék számára a megfelelő mennyiségű levegő utánpótlást.

A szén-monoxid egy mérgező gáz, amely tökéletlen égéskor jön létre és mivel színtelen, szagtalan nem érzékelhető a jelenléte.

Mérgezés tünetei: gátolja a vér oxigénellátását, ami rosszullétet, szédülést, fejfájást, hányingert és fáradtságot okozhat, súlyosabb esetben pedig eszméletvesztést és halált.

Ha már az enyhe tüneteket is észleljük magunkon, vagy a környezetünkben másokon, azonnal nyissunk ablakot és hagyjuk el a helyiséget, majd hívjuk a 112-es segélyhívószámot.

A tűzoltóság szakemberei az épületben ellenőrző méréseket fognak elvégezni, miközben a mentőszolgálat munkatársai megvizsgálják azokat a személyeket, akik rosszullétre panaszkodnak, vagy olyan helyiségben tartózkodtak, ahol megszólalt egy szén-monoxid érzékelő berendezés.

Leginkább azok a nyílt égésterű vízmelegítők jelenthetnek veszélyt, amelyek a szoba levegőjét használják az égéshez, és amelyek környezetében nem megoldott a levegő-utánpótlás. Egy ilyen vízmelegítő rövid idő alatt elhasználja egy kis lakóhelyiség vagy egy kisebb fürdőszoba levegőjét. Egy nem megfelelően szellőző helyiségben hosszabb időt eltöltve az életünkkel játszunk.

Három egyszerű módszerrel megelőzhetőek a tragédiák:

  • A nyílt égésterű fűtőeszközök és vízmelegítők számára biztosítani kell a levegő-utánpótlást! Nem elég kinyitni az ajtót vagy az ablakot, egy résszellőzőt kell beszereltetni az ablakba. A szellőzőnyílásokat tilos letakarni, vagy átépítésnél megszüntetni, illetve kerüljük a tüzelőberendezés és elszívó berendezés egyidejű használatát.
  • A fűtőeszközöket, vízmelegítőket évente legalább egyszer szakemberrel kell ellenőriztetni.
  • Egy megfelelő minőségű szén-monoxid-érzékelő életet menthet, hiszen jelez, ha veszélyes mennyiségű szén-monoxid keletkezik. Fontos a jól megválasztott érzékelő A CO érzékelő a gyártó által megadott időtartamig mér megbízhatóan, utána szükséges a cseréje. Szén-monoxid érzékelőket csak megbízható forrásból szerezzük be. Javasolt típusok listája a Katasztrófavédelem honlapján megtalálható.

A tavalyi év folyamán Békés vármegyében több mint 50 alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxidos esetekhez rosszullét, illetve szén-monoxid érzékelő jelzése miatt. Az esetek 50%-ban szenvedtek a lakók kisebb-nagyobb mérgezést, de sajnálatos módon két esetben a mérgezés halálos áldozatot is követelt.  

Ezért fontos, hogy megtegyünk minden tőlünk telhető intézkedést annak érdekében, hogy ezek az esetek ne ismétlődjenek meg.

Forrás: Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság 

További programok »

FEL