Az 50 évnél fiatalabbak körében a többség (58 százalék) már nem kizárólag készpénzben fizeti a rezsit – derül ki a Nézőpont Intézet személyes közvélemény-kutatásából.
Az 50 alatti korcsoportba tartozó személyek között nincs nagy eltérés a fiatalabbak és az idősebbek között. A bankkártya-tulajdonosok több, mint harmada minden esetben készpénzzel fizet, tehát van még területe a készpénzmentes kultúra elterjedésének. Ezt támasztja alá az is, hogy a készpénzzel való fizetés okai között is csak második helyen van a bankkártya elutasítása, legtöbben a megszokást említették indokként.
A 18 évesnél idősebb magyarok több, mint 80 százaléka szokott sárga csekkes értesítőt kapni, még a 18-29 évesek több, mint kétharmada is (69 százalék). A megkérdezettek 42 százaléka, azaz jóval több, mint hárommillió ember minden esetben ilyen fizetési értesítőt kap, összességében pedig hat és félmillió ember kap még valamilyen rendszerességgel sárga csekket.
Azok közül, akik valamilyen gyakorisággal kapnak sárga csekket, ugyan a szűk többség (54 százalék) még minden esetben készpénzzel egyenlíti ki a számláját, azonban 29 százaléknyian már részben nyitottak a készpénzmentesség felé. 15 százaléknyian, tehát közel egymillió ember pedig minden alkalommal elektronikus úton fizeti be a rezsit.
A készpénzmentes fizetés egyik formája a bankkártyával való fizetés. Joggal feltételezhető, hogy akinek van bankkártyája, az nagyobb eséllyel él az elektronikus fizetés lehetőségével. Ez így is van, azonban a bankkártyával rendelkező magyarok több, mint egyharmada (36 százalék) úgy nyilatkozott, hogy ennek ellenére minden esetben készpénzzel fizet.
Ebben a csoportban az 50 év felettiek és az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezők vannak felülreprezentálva. Az 50 évnél fiatalabbak körében a többség már nem kizárólag készpénzben fizeti a rezsit. Az ebbe a korcsoportba tartozó személyek között nincs nagy eltérés a fiatalabbak és az idősebbek között. 50 fölött azonban már egyre népszerűbb a készpénzes fizetési mód. Fontos azonban az, hogy már a 60 év felettiek közel negyede is nyitott az elektronikus fizetési módok irányába.
A készpénzes fizetési módok melletti indokként leggyakrabban nem a bankkártyás fizetési mód elutasítását, hanem a megszokást (15 százalék) említették a megkérdezettek. A másik fő oka a készpénzhasználatnak viszont, hogy sokan csak készpénzzel rendelkeznek (14 százalék), amibe egyaránt beleértendő, hogy nincs bankszámlája, készpénzben kapja jövedelmét, vagy készpénzben felveszi fizetését az illető.
A harmadik leggyakrabban említett tényező a biztonság, illetve megbízhatóság (9 százalék) jelzőkkel foglalható össze. Többen még „idegenkednek a bankkártyától”, „nem bíznak az online átutalásban”, „szeretik látni vagy kézzel fogni a befizetés nyomát”, „szeretik tudni, hogy van mivel reklamálni, ha elkallódik a befizetés”.
Hozzá kell tenni, hogy ez egyelőre egy megalapozatlan bizalmatlanságnak tűnik, hiszen az elektronikus tranzakciók is könnyen ellenőrizhetők, Magyarországon a jegybanki jelentések szerint a visszaélések mértéke elenyésző. Mindhárom ok arra mutat rá, hogy a készpénzmentesség elterjedésének kulturális tényezői is vannak, így ezen a területen is tehetnek további lépéseket a döntéshozók.
Forrás: VG