A békéscsabai szőlőnemesítés hármas jubileumot ünnepel idén: 190 évvel ezelőtt született a csabagyöngye szőlő atyja, Stark Adolf; a szőlőfajta nemesítése 120 évvel ezelőtt történt; 140 éve pedig az a Kocsis Pál született, aki a Csabagyöngyéből alkotta meg az Irsai Olivér szőlőfajtát.
Az évfordulók, illetve a pálinka, párlat és borverseny kapcsán szombaton előadásokra és pódiumbeszélgetésekre került sor a békéscsabai kulturális központban, majd a résztvevők a helyszínen megkoszorúzták Stark Adolf emléktábláját.
dr. Sicz György okleveles kertészmérnök is előadást tartott. (Fotó: Bucsai Ákos/behir.hu)
– Az immár nemzetközivé váló rendezvényünkre több mint 500 termék érkezett be. A pálinkák és párlatok mellett a borok is kiemelt szerepet kaptak az ismert jubileumok kapcsán. Ez utóbbi témák szolgáltak azokhoz a kísérőrendezvényekhez, amelyek egyrészt Star Adolfhoz és más szőlőnemesítőkhöz, másrészt a helyi illetőségű szőlőfajtákhoz kötődtek – ismertette Fabulya Attila, a Békéscsabai Pálinka Klub szakmai vezetője.
A jelenlévők többek között előadást hallhattak a világhírű alföldi szőlőnemesítőkről, az Irsai Olivér muskotályos szőlőről, a pálinkakészítés szakmai alapanyagairól, valamint természetesen Stark Adolfról is.
– Stark Adolf a felvidéki Bártfán született, ahol sem akkoriban, sem manapság nem termelnek szőlőt, így többek között arról is beszéltem, hogyan találkozott egyáltalán ezzel a mesterséggel, illetve kik voltak azok, akik hatást gyakoroltak a munkásságára – osztotta meg dr. Sicz György okleveles kertészmérnök.
A koszorúzás kapcsán elhangzott, januárban egy új emléktáblát avatnak majd a szőlőnemesítő tiszteletére, ám az a tervek szerint már a városháza épületében kap helyet.