Egy falat múzeum: Kulisszajárás a Munkácsy Mihály Múzeumban

2024. október 11. 14:06 | Kintner Nikolett

Idén 19. alkalommal rendezték meg országszerte a Múzeumok Őszi Fesztiválját. Az eseményhez csatlakozva a Munkácsy Mihály Múzeum a kulisszák mögé invitálta az érdeklődőket. A leltárszemlén két részleget tekinthettek meg a látogatók Forrainé Kovács Márta és Salamon Edina vezetésével.

A Munkácsy Mihály Múzeum raktárában vezették körbe az érdeklődőket csütörtökön délután a Múzeumok Őszi Fesztiválja alkalmából, az idei téma az „egy falat múzeum és gasztronómia” volt.

Szojka Petronella múzeumpedagógus elmondta, hogy nagy érdeklődés fogadta a lehetőséget. Ennek azért örülnek, mert fontosnak tartják, hogy az emberek lássák, mennyire összetett például egy kiállítás vagy vándorkiállítás összeállítása, sőt, a kiállított tárgyak leltárba vétele is.

– Ezeket a titkokat külső szemlélő nem láthatja, a vendégek most azonban megismerhették, hogyan kerül egy tárgy a múzeumba, milyen út vezet a bekerüléstől a tisztításon át a polcig. Milyen dokumentumai vannak egy-egy tárgynak? Hogyan lehet kölcsönözni? Hogyan tisztítják? Mennyi idő után kerül kézbe, hogy revíziózzák? – részletezte a múzeumpedagógus.

 

Fotó: Szabó Richárd /behir.hu

A helytörténeti részen Forrainé Kovács Márta történész muzeológus kalauzolta az érkezőket, akik többek között táncrendeket, az Áchim családfát, illetve a tőlünk nem is olyan távol álló 21. századi tárgyakat is megtekinthették a túra során.

– Színes tárgykavalkád tárult eléjük, olyasmik is, amelyekre nem is gondoltak volna. Az utókornak meg kell örökíteni a múltunkat, arról nem is beszélve, hogy ha egy kiállítást létre akarunk hozni, akkor fontos, hogy legyen miből válogatni – hangsúlyozta a történész.

A néprajzi részleget Salamon Edina mutatta meg a látogatóknak, ahol nagyrészt a szlovák népi kultúrába kóstolhatott bele a közönség. Régi kolompok, kerámiák, gondos munkával elkészített, faragott székek köszöntek vissza a múltból. A gyűjtemény nagy része a 19 század második felére tehető, de megtekinthetőek 21. századi tárgyak is.

 

Fotó: Szabó Richárd /behir.hu

Fotó: Szabó Richárd /behir.hu

– Ez a "raktárles" nagyon-nagyon ritka alkalom arra, hogy egy-egy látogató betekintést nyerjen a kulisszák mögé. Akkor, amikor egy kutató a múzeumba érkezik, nem mehet be a gyűjteményünkbe, hanem mi szolgáltatjuk ki a tárgyakat. Különleges alkalom ez azért is, mert kicsit közelebbről megismerkedhet bárki a mi tárgyi anyagunkkal – emelte ki a néprajzkutató.

További programok »

FEL