Györgypál Albert 1914. június 28-án született Melencén, négy testvére volt. A trianoni békediktátum után Békéscsabán telepedett le. A húszas évek elején a Békéscsabai Ágostai Hitvallású Evangélikus Rudolf Főgimnáziumban tanult. 1932-ben, az érettségit követően jelentkezett a Szegedi Egyházmegyeközi Szemináriumba, ahol a csanádi mellett, a csonka egyházmegyék növendékei folytattak tanulmányokat. 1937. május 2-án a szegedi székesegyházban kezdődő ünnepi szentmise során dr. Glattfelder Gyula csanádi püspök kilenc társával együtt pappá szentelte. Első szentmiséjét 1937. május 6-án áldozócsütörtökön mutatta be Békéscsabán.
Első szolgálati helye a Békés megyei Orosháza, ahol a Jézus Szíve egyházközségben Molnár Antal apátplébános mellett, két káplán szolgált. Hittanosai, a családok és a város egésze nagyon szerette és tisztelte. A kilencvenes években még emlékeztek munkásságára. Az orosházi két év alatt a helyi polgári intézmények mellett a luteránus többségű város Evangélikus és Magyar Királyi Állami Polgári Fiúiskolában is hitoktatott. 1942 júliusában egy hónapot töltött Debrecenben, ahol a tartalékos tábori lelkészképző tanfolyam spirituálisaként szolgált. A tanfolyamot Jézus Szívének ajánlotta fel, melynek napi gyakorlatban is kétórás lelki programot jelentett.
1943 januárjában tábori lelkészként kezdte meg szolgálatát, a II. világháború keleti frontjára induló tizenkét kórházvonat egyikén. Erről egyik paptestvére adott hírt, aki Debrecenben találkozott Berci atyával. A személyes beszámoló a papi egyesület lapjában jelent meg: „Debrecenben január elején találkoztam Bercivel... alig telt el 2-3 hét zöld tábori lapot kapok. Közli, hogy a kórházvonatát fölajánlotta Jézus legszentebb Szívének. Parancsnoki fülkéjében ott függ a szép Jézus Szíve kép.”
A fontról hazatérve a kisszeminárium prefektusa lett, majd a váradi fiatalság körében végzett szolgálatot, amelyet azonban kommunisták nem néztek jó szemmel. Végül nem az ifjúságra gyakorolt lelkipásztori hatása miatt, hanem egy 1944-ben megjelent cikke okán jelentették fel, fogták kocepciós perbe, hurcolták meg és vetették börtönbe. 1944-ben, kilenc hónapra zárták börtönbe, ahol dolgoztatták is A nehéz fizikai munkát szervezete egyre kevésbé bírta, emiatt gyakran megverték. Unokahúga Kissné Csaba Éva nagymamájától hallotta, hogy az atyával húsvét napján trágyával megpakolt kocsit húzattak a város főterén, ami a fiatal pap megszégyenítésére szolgált. Máskor éjszakára az udvaron jegesvizes hordóba állították. Egyik éjjel László testvére beszökött az udvarra és beleállt helyette a hordóba, míg Albert atya melegedett.
A bent töltött hosszú idő alatt többször is úgy megverték, hogy összetörtek a belső szervei. A szervi betegségek miatt a szíve is gyulladást kapott. Így 1947-ben végzetes szívbetegséggel került be a Szent József Kórházba, ahol még abban az évben halálát lelte.
Györgypál Albert 1932-ben Békéscsabán érettségizett az Evangélikus Gimnáziumban. Az 1931/32-es tanév tablóját dr. Serfőző Levente oktatási püspöki helynök,
szemináriumi prefektus-kateketikai referens kutatócsapata keresi. Abban kérik az olvasók segítségét ha valaki tud a tablóról valamit, bátran jelezzen a cikkben feltüntetett elérhetőségeken.
Ha valakinek van valamilyen információja a tablóképről, az alábbi elérhetőségeken jelezheti:
Postai cím: 6720 Szeged, Dóm tér 5.
Telefon: +36/20-220-69-16