Ahogy a szervezőt keresve végigsétáltam a bőséges portékákkal megpakolt standok közt, többen azt javasolták, hogy Szappanos Erzsikével (Árgyelán Erzsébet) beszéljek, hiszen ő a közösség szóvivője.
(Almásiné Andó Éva és Árgyelán Erzsébet – Fotó: behir.hu/Such Tamás)
– Jó három éve, a pandémia idején a vásárok szünetelésével a kézműveseknek hosszú hónapokig veszélybe került a megélhetése – mondja. – Majd az újkígyósi Mézes Évával (Almásiné Andó Éva) megálmodtuk, hogy tömörüljünk egy közösségbe, akik egymást segítve könnyebben boldogulnak.
Eleinte a piacokra jártak. Csak éppen a piac nem kifejezetten ideális tere a kézműveseknek, mivel az oda kiszaladó emberek gyorsan, céltudatosan megvásárolják például a húst, a ruhát, a zöldséget.
– Akkor jött az ötlet – folytatja –, hogy szervezzünk saját vásárokat. Eleinte nem volt könnyű, mert a kézműves portékák vásárának egyelőre Békésben nincs hagyománya. Szerencsére türelmesek, kitartóak voltunk, egyre többen ismernek bennünket. Idén pedig nevet adtunk a gyereknek.
Ma több mint kéttucatnyi tagja van a saját logóval működő Portéka Kézműves és Termelői Közösségnek. Egyre több Facebook-követővel rendelkeznek.
Közben beszélgetésünk alatt egy hölgy ekképpen dicsérte meg Erzskie szappanjait: – Drágám, mi valaha ilyen szappannal mosakodtunk, nem voltak bőrbetegségek, nem volt tetű.
***
Gyógynövényes szappanok, krémek; méz és mézkészítmények; háziszörpök, lekvárok; használati és ajándéktárgyak újrahasznosított anyagokból; cserépbabák, süthető gyurmával díszített evőeszközök; filcajándéktárgyak; mézeskalács, papírfonott kosarak; gyöngymedálok; tökmagolaj, tökmagliszt (az olajat kóstoltatja, illetve tökmagos pogácsával készül); házi száraztészták színesítették a könyvtár csaknem egész földszintjét.