Dr. Vincze Gábor: Vasárnap kezdődnek a Békés megyei szűrések

2020. május 7. 19:37 | Sipos Gábor

A hétvégén Békés megyében közel 700 előre értesített embertől vesznek mintát azért, hogy kiderüljön, átestek-e már a koronavírus-fertőzésen. A 7.TV Aktuális című műsorának szerda esti adásában Dr. Vincze Gáborral, a Magyar Orvosi Kamara Békés megyei elnökével beszélgetett a szűrés jelentőségéről Tóth Bianka műsorvezető.

 

– Miért fontos az, hogy a kijelöltek részt vegyenek a szűrésben? 

– Egy nagyon új dologról van szó, egy új típusú koronavírusról. Ha egy új betegség jelentkezik a mindennapokban, fel kell térképezni annak természetét. Mi okozza? Hogyan okozza? Milyen arányban fordul elő a lakosságban a fertőzés és kinél milyen tüneteket okoz? Magyarországon szeretnénk hozzátenni ehhez a védekezéshez. Ehhez az kell, hogy felmérjük hogy a lakosság fertőzöttségét. Tudjuk, hogy a fertőzöttek 80-85 százalékánál nem okoz klinikai tüneteket a betegség, nincs szükség orvosi beavatkozásra. Ezek az egyének ugyanúgy fertőznek a mindennapi életben. Fel kell mérni, hogy miként jelentkezik a betegség, kinél milyen jellegű tünetek lépnek fel. A legfontosabb védekezni, megfelelő gyógymódokat és megelőzést kialakítani. Amikor védőoltásokat kísérletezünk ki, az a tudomány jelenlegi állása miatt hosszabb időt vesz igénybe, nem lehet egyből bevetni. Az életmódbeli változásokat: a korlátozásokat, szájmaszk viselést, kézfertőtlenítést, kesztyű viselési szokásokat is felül kell vizsgálni, hogy kiderüljön, mi véd a kórokozó ellen. A lakosság részvétele ezekben az intézkedésekben kiváló volt Békés megyében, ezért ilyen jók a statisztikánk, de nem tudjuk, hogy mennyi a fertőzött beteg összességében. A Szegedi Tudományegyetem rektora által vezetett regionális kutatásban, amelyben Békés, Csongrád, Bács-Kiskun és Szolnok megye vesz részt, ezt vizsgáljuk majd összesen több, mint 3300 fő részvételével, ebből Békés megyében 696 főt tesztelünk. A vizsgálatokban sor kerül az orr és garat nyálkahártya vizsgálatára. Ez egyértelműen azt mutatja majd ki,  hogy van-e friss fertőzés, aktív vírus. Az ujjbegyből – ami egy kicsit kellemetlen, de nem igazán fájdalmas – néhány csepp vér lebocsátása által lehet következtetni a társadalmi átfedettségekre. Ez az IGG és az IGM, ezek ellenanyagokat jelentenek. Az egyik rövid, a másik hosszú távon alakul ki, tehát mérni tudjuk, hogy milyen a védekezés az egyénnél és a társadalomban. Ha ezekre sor kerül és mindenki kitőlt egy kérdőívet, plusz információkhoz jutunk. Ez egy reprezentatív, 14 év feletti lakosságot érintő vizsgálat. Azt szeretnénk elérni, hogy minél többen vegyenek részt ebben. A Békés Megyei Kormányhivatal munkatársai mindenkinek személyesen vitték ki a meghívókat a vizsgálatra. Próbáljuk rábeszélni az embereket és ebbe a média rendkívül sokat segíthet. Aki hallja ezeket a felhívásokat, az a szomszédjának, rokonainak is elmondhatja, hiszen a vizsgálat által megvédheti a családját, barátait, szomszédját  és munkatársait.

 

– Miért előnyös egy személy számára, hogy részt vesz ezen a vizsgálaton? 

– Abban az esetben, ha negatív minden vizsgálat,  ugyanúgy védekezni kell, mint eddig, hiszen az egyén bármikor megfertőződhet. Ha már kialakult egy ellenanyag, az egy védettséget jelent. A védett személy aktívabb életet élhet, nem fertőzi a környezetét, tehát az életmódján változtathat. A tudományos vizsgálatok igazolták, hogy a betegségen átesettek vérével – ellenanyagok és vörösvértestek bejuttatásával a szervezetbe – kiváló gyógymódot is találunk. Legutóbb az úszó-válogatottnál, a fertőzésen átesetteknél vették le a vért és ezzel már gyógyíthatják azokat, akik komoly megbetegedésben szenvednek. 

 

 

 

– Említette, hogy a betegségen már átesettek gyógyíthatják a betegeket. A megelőzés, védőoltás szempontjából van-e jelentősége a mostani szűrésnek? 

– Egyelőre nincs kidolgozott védőoltás. Egy védőoltás kifejlesztése korábban több évet vett igénybe, de most akár Amerikában, akár például Kínában előrehaladott folyamatokban van, rendkívül felgyorsították ezeket a folyamatokat. A világon sok helyen kritikus állapot alakult ki, számos országban nagyon sok a halott. Habár az eddigiektől eltérően a vakcina fejlesztése gyorsított formában zajlik, egyelőre nincs adatunk arról, hogy mikor lesz letesztelt védőoltás. A közeljövőben erre nem számíthatunk, csak a védekezésre és a gyógymódokra, amely a gyógyulást segíti. Az úgynevezett komorbid betegek, akiknek sok testi betegségük van, illetve a szociális intézményekben a fekvő betegek körében okoz a vírus nagyon sok áldozatot, hiszen a tüdőben pangás van, sok esetben mozdulatlanok. Őket nagyon kell védenünk. Ezeket az intézkedéseket mindenkinek a saját és a környezete érdekében be kell tartania. A kezelésekre 48 órán belül mindenki megkapja az eredményt, ha rajta van az elektronikus ügyintézési folyamaton, megnézheti a feldolgozott vizsgálatok eredményét az elektronikus csatornán keresztül. Ha nincs, akkor a háziorvosánál érdeklődhet. Aki viszont pozitív eredményt kap, azt mindenképpen kiértesítik. Ha tünetmentes, akkor az otthonában karantént lehet biztosítani. Ettől ne féljünk, a mindennapi életben eddig is karanténban voltunk, megszoktuk az elmúlt hónapban. Amennyiben bármilyen betegség kialakul, akkor helyileg, például a gyulai kórház, mint járványügyi szempontból megyei centrum biztosítja a gyógykezelést. Amennyiben kéri, bárki számára van gyógykezelésre lehetőség a Szegedi Tudományegyetemen, a klinikákon.

 

– A mai adatok szerint Békés megyében az egyik legkevesebb a fertőzött hivatalosan, egyedül talán csak Vas megyében van kevesebb beteg. Ön szerint ez minek köszönhető?

–  A megyében tapasztalható mindennapi  intézkedések, a boltokban, a piacokon és egyéb területeken vagy akár az egészségügyben jobbak voltak, mint máshol. Nagyon sok helyen nem voltak ilyen határozott védőintézkedések. Az kétségtelen, hogy ahol sűrűbb a lakosság, nehezebb védekezni. Több a kontaktus, közelebb vannak egymáshoz az emberek. A legfontosabb az, hogy a Békés megye lakossága nagyon fegyelmezett volt. Most kicsit fellélegeztek az emberek, mert szabadabb a mozgás pár napja, de azt hiszem, hogy minden a lakosságon múlt,  mert komolyan vették a korlátozásokat.


– Néhány mondatban foglalja össze még egyszer, miért is nagyon fontos az, hogy részt vegyenek az emberek a szűrésen?

– Elsősorban azért nagyon fontos, mert egy olyan vírusfertőzést vizsgálunk, amelyre még nincs kellően felépített tudományos anyagunk. A megelőzéshez és a gyógyításhoz tudományos szinten adatokat kell gyűjteni, így fel tudjuk készíteni a lakosságot arra, hogyan védekezzen a betegség ellen. Az érintett 21 Békés megyei településen vasárnap kezdjük a szűrést az erre kijelölt munkatársakkal, akik védőruhában végzik a vizsgálatot. Az eredményekről folyamatosan elérhetőek lesznek az információk. Békéscsabán a szűrés a Csabagyöngye Kulturális Központban lesz.

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL