Dr. Somlai Rozáliára, mindenki Babi doktor nénijére emlékezünk

2023. július 1. 15:40 | behir.hu

Dr. Somlai Rozália, aki 15 évig vezette a békéscsabai Réthy Pál Kórház gyermekosztályát, két évvel ezelőtt, 2021. július elsején hunyt el.

Dr. Somlai Rozália 1945. április 22-én született az ausztriai St. Michael-ben, Somlai László és Arendáczky Aranka gyermekeként, nővérével Tündével jó testvérekként nőttek fel. A háború után szülei Medgyesegyházán telepedtek le. Szerényen éltek, de a szeretet soha nem hiányzott az otthonukból.

Az általános iskola után Mezőkovácsházán a Hunyadi János Gimnáziumban érettségizett kitűnő eredménnyel. 1969-ben a Szegedi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán „summa cum laude” eredménnyel végzett. Már a tanulmányai idején, a szegedi évek alatt az ösztöndíjából élt, hogy enyhítse a szülei anyagi terheit.

Békéscsabán 1969-ben állt munkába, az akkori gyermekkórházban dolgozott. A férjével a kórház területén éltek, ezért minden idejét  a kórházi munkaidején túl is a gyógyításnak szentelte.

Tanulmányait munkája mellett is folytatta 1973-ban csecsemő- és gyermekgyógyászati szakképesítést szerzett, jeles eredménnyel. Munkáját a kórház vezetése is értékelte 1979-ben adjunktusnak nevezték ki, 1982-ben pedig főorvosi kinevezést vehetett át.

1993-ban a békéscsabai Réthy Pál Kórház gyermekosztályának vezetésével bízták meg, ezt a feladatát 15 éven át, egészen a 2008-as nyugdíjba vonulásáig látta el. A kórházi munkája mellett folyamatosan járt Telekgerendásra, hogy az ottani gyerekek orvosi ellátását is biztosítsa. Nyugdíj mellett továbbra is aktív dolgozója volt a kórháznak, az ambulancián, valamint a békéscsabai gyermekorvosi ügyeleten gyógyította kis betegeit. Továbbá életének utolsó napjáig hűen gyógyította a Kétsopronyban élő beteg gyerekeket is.

Dr. Somlai Rozália orvosi pályafutása során folyamatosan képezte magát, több nyelven beszélt; a hazai mellett gyakran a külföldi szakirodalomból fejlesztette tudását. Fontos volt számára a tudása, a munkája során szerzett tapasztalatainak továbbadása, éppen ezért tudományos előadásokat tartott, és az egészségügyi középiskolában is tanított.

A főorvosi pályafutása során többek között az Egészségügyi Miniszter Díszoklevele elismerésében is részesült.

 

fotó: Kovács Erzsébet

Somlai Rozália nem csak orvos volt, hanem ember is, feleség, anya, aki az átlagnál több munkával és kevesebb szabadidővel próbált megfelelni a hétköznapok kihívásainak.

1969-ben kötött házasságot dr. Szilárd Lászlóval, két gyermekük született Katalin és Zsuzsanna.

Vidám, barátságos lénye tele volt empátiával, segítőkészséggel. Megtalálta a hangot kicsivel, naggyal egyaránt. Nagyon szerette a gyermekeket, értett a nyelvükön, ő volt mindenki Babi doktor nénije. Több olyan család volt, ahol három generációt is gyógyított. Ha végigment az utcán, csak mosolygó arcok köszöntek neki, melyekből szeretet és hála sugárzott, ilyenkor semmivé foszlott minden fáradtság és áldozat.     

Azt olvastam valahol, hogy: „Mindenkinek megvan a saját halála. Egész életünkben elkísér. A születésünk pillanatában világra jön velünk, aztán amikor életünk véget ér, szépen kivezet belőle. Vállon kocogtat vagy kézen fog, és azt mondja, gyere szépen, itt az idő.” Dr. Somlai Rozáliáért 2021. július 1-jén, Semmelweis-napon jött el és kísérte át abba a másik világba.

 

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL