Dr. Simonka János Aurél életművére emlékeztek az SZTE traumatológiai klinikáján

2022. december 2. 07:28 | behir.hu

Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Traumatológiai Klinika egykori alapító professzora, Simonka János Aurél születésének 75. évfordulóján rendeztek tudományos emlékülést a Szegedi Tudományegyetemen. Az eseményen felavatták Simonka János Aurél bronz domborművét és emléktábláját.

Simonka János Aurél Békéscsabán, az akkori Rózsa Ferenc Gimnáziumban érettségizett, majd orvosnak tanult. Pályáját a Szegedi Tudományegyetem Kórbonctani Intézetében kezdte 1972-ben, majd 1974-től, az akkori II. számú Sebészeti Klinikán dolgozott. Általános sebészeti és traumatológiai szakvizsgákat szerzett és már akkor elköteleződött, a számára mindig kiemelt szeretettel művelt kéz- és mikro-sebészeti terület irányába is.

Ismereteit az Országos Traumatológiai Intézetben, Svédországban, Németországban és Ausztriában bővítette. Kiemelkedő tevékenységének tudományos összefoglalását a kandidátusi értekezésében a “Mikrosebészeti módszerek alkalmazása a traumatológiában és a perifériás idegsérülések ellátásában” címmel 1993-ban védte meg. 1994-től 18 éven át vezette a Szegedi Tudományegyetem Traumatológiai Klinikáját. Nevéhez fűződik az első magyarországi lábujj szabad átültetése hüvelykujj pótlásra, a hazai plexus-sebészet elindítása, valamint több jelentős műtéti innováció bevezetése.

Intézetvezetőként, a Magyar Kézsebész Társaság elnökeként 1999-2005, később a Magyar Traumatológus Társaság elnökeként (2006-2007) a teljes traumatológiai szakma érdekében küzdött hivatásunk méltó elismeréséért.

Simonka János Aurél türelemmel viselt, súlyos betegség következtében hunyt el 2021 márciusában. Rá emlékezve, a napokban az SZTE SZAKK Petri Gábor Klinikai Tömb Láng Imre tantermében, a professzor számos előadásának színhelyén, egykori munkatársak, tanítványok, tisztelők nagyszámú hallgatósága jelent meg.

Dr. Török László, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Traumatológiai Klinika megbízott intézetvezetője, tanszékvezető egyetemi docens, arra emlékezett, hogy első gerincsérülti beavatkozása előtt ideges volt; a műtétnél azonban Simonka professzor higgadtan és megerősítő profizmussal asszisztált mellette, és minden jól sikerült.

Prof. Dr. Varga Endre, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Traumatológiai Klinika egyetemi tanára csaknem 40 évet dolgozott együtt Simonka professzorral: – Fiatal orvosként lenyűgözött a munkabírása, a replantációk, mikrosebészeti bravúrok varázsa. Nem volt megállás, 6-8-10 órás műtéteket, számos replantációt végeztünk együtt – emlékezett Prof. Dr. Varga Endre, aki 2012-ben Simonka János Auréltól vette át a traumatológiai klinika vezetését.

– Egy sikeres élet mellé mindig kell egy türelmes család is – mondta Varga Endre professzor, és előadása közben a közönség tapsa közepette virágcsokrot adott át Simonka János Aurél özvegyének, Simonkáné Dr. Sebők Anna főorvosnak.

Az emlékülésen dr. Monóczki László, SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Traumatológiai Klinika klinikai szakorvosa kézsebészeti témával, a kéz legérzékenyebb csontjának, a sajkacsont sérüléseinek gyógyítási eljárásaival emlékezett egykori professzorára. Végül pedig dr. Simonka Zsolt, Simonka János Aurél professzor idősebb fia, az SZTE SZAOK Sebészeti Klinika, Általános Sebészeti Osztály egyetemi adjunktusa köszönte meg az emlékező beszédeket.

Forrás: u-szeged.hu

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL