Az új elnök kiemelte, Békés vármegyében mindig is jellemző volt az elnöki poszton a stabililtás, hiszen Győri László 1989-től 2008-ig állt a bizottság élén, Hrabovszki András pedig 2008-tól 2024-ig bezárólag töltött be a tisztséget.
– Ez a közel 35 év egy olyan stabilitást jelentett, amelyre könnyen és megbízhatóan lehetett építkezni. Mindketten nagyon komoly szakmai örökséget hagytak hátra maguk után, ezt szeretnénk a jövőben is folytatni, azt a szellemiséget tovább támogatni, amely a Békés vármegyei játékvezetést mindig is jellemezte – ismertette az egykor maga is az élvonalban mérkőzést dirigáló szakember.
Dr. Medovarszki István kiemelte, a játékvezetői testület jelenleg közel 70-80 sípmesterre számíthat fordulónként. A bíróküldéssel kapcsolatban a testület az igazgatóság támogatását szeretnék kérni arra vonatkozóan, hogy a versenyszervezés minél jobban figyeljen arra, hogy egy-egy fordulóra megfelelő játékvezetőt tudjanak delegálni.
– Igyekszünk a játékvezetői kart megerősíteni, bővíteni, a toborzást pedig úgy felépíteni, hogy egyre több játékvezető maradjon meg a pályán. Komoly probléma ugyanis számunkra, hogy a frissen végzett játékvezetők nagy hányada egy-két éven belül lemorzsolódik, elhagyja a pályát. A játékvezetői testület ezt a folyamatot szeretné megállítani – fejtette ki a játékvezetői testület elnöke.
A vármegyei sípmesterek vezetője a játékvezetőkkel kapcsolatos elvárásokról is beszélt. Mint mondta, a sportág rettenetesen sokat gyorsult, sokkal dinamikusabb a játék, atletikusabbak a játékosok, amely már a megyei mérkőzéseken is látszódik, így a bírói kar tagjaitól is elvárt, hogy legalább olyan vagy annál jobb olyan fizikai kondíciókkal rendelkezzenek.
Szpisják Zsolt, az MLSZ Békés Vármegyei Területi Igazgatóságának igazgatója a kiemelte, a játékvezető feladata, hogy megfeleljen az előírásoknak, a csapatok feladata pedig az, hogy győzzenek, amelyből olykor-olykor konfliktushelyzet alakul ki. Az igazgatóság és a játékvezetői testület célja, hogy ezeket a konfliktushelyzeteket leredukálja, ezért sokat beszélgetnek a csapatokkal, hogy fogadják el a játékvezetők döntését, még akkor is, amikor olykor tévesen ítél meg egy-egy helyzetet.
A területi igazgató örömét fejezte ki, hogy a Békéscsaba 1912 Előre jóvoltából ismét van Békés vármegyei résztvevője az NB II.-es bajnokságnak, ám ezt a képet némiképp árnyalja, hogy az NB III-as mezőnyben egyedül a Gyulai Termál FC képviseli a viharsarki színeket. Az igazgatóság feladata elsősorban a megyei osztályok működtetése, az első- másod- és harmadosztály jelenleg is átalakulás alatt van.
– A Vármegyei I-es bajnokságot idén már 12 csapatosra tudtuk bővíteni, de a terv az, hogy a jövőben 16 csapattal tudjon majd elrajtolni A másodosztály tavaly két csoporttal indult, a középtávú terv az volt, hogy ezt is 16 csapatos, egycsoportos bajnokságra szerkesszük át. Itt nagyon nagy volt a bizonytalanság, így a végén 18 csapattal és két csoportban kezdődtek meg a küzdelmek, a terveknek megfelelően jövőre itt is 16 együttes áll majd rajthoz. A harmadosztályban jelenleg 21 gárda verseng egymással, ez szám az átalakulások miatt mindenképpen nőni fog – sorolta Szpisják Zsolt.
A vármegyei futball első embere kitért arra is, hogy a demográfiai számok azt mutatják, hogy öregszik és csökken Békés vármegye lakossága, amely hosszú távon kihatással lesz a terület labdarúgására is, előidézve az ifjúsági csapatok és a felnőtt együttesek számának csökkenését.