A dinamikusan szerkesztett, három komponensű est a (több mint) moderátorára, azaz Váncsa Klára ökológusra, a múzeum természettudományos muzeológusára, dr. Duray Balázs környezettudatos geográfusra, tájökológusra és Czitor Attila színművészre épült.
A program előtt dr. Duray Balázzsal beszélgettem. Megemlítettem neki, hogy Peter Wohlleben az előadással azonos című könyvének, A fák titkos életének a hátlapján többek között azt is olvashatjuk, hogy az erdőben milyen csudálatos történések zajlanak – például a fák beszélgetnek egymással. Illetve a fák nemcsak utódaikról gondoskodnak, de idős és beteg szomszédaikat is ápolják. A fák éreznek és emlékeznek.
Mindezzel kapcsolatban elmondja, „a fákat eredendően szikár magányukban látjuk, miközben nem is tudjuk, hogy ezer, millió szállal kommunikálnak egymással a felszín alatt. Ugyanis gyökereik sokszor összekötődnek egymással a föld alatt a mikorrhiza, vagyis a fák tápanyagfelvételét segítő gombafonalakból álló szövedék révén. Mi több egy egyedülálló fa akár több kilométerre lévő társával is csodálatosan kommunikál.”
Kérdésemre, miképp látja, hogy a hároméves 60 ezer Fa Egyesület létezése során, egyre inkább a virtuális térben élő emberek nyitottabbak lettek a természet felé?, azt válaszolja, miután Ulbert Zoli (a 60K másik oszloposa – S. T.) elhintette a kiscsírát, a magot, ők is, mint egy fa, elkezdtek növekedni. Azonnal kiderült, mennyi pozitivitás, motiváló erő szunnyad az emberekben. Nagyon sokan bekapcsolódtak, szinte mindenki ültetni akart. Mindez összerántott, közösségbe kovácsolta az egyesületet.
Az előadók egyrészt a fák felszín alatti életéről beszéltek, illetve az erdő fogalmát boncolgatták. Ráadásul mértani pontossággal, szinte 10 percenként elhangzott egy-egy, a témához kapcsolódó irodalmi mű (vers, novella).
– Mitől lesz egy erdő erdő? – tette fel a kérdést Váncsa Klára, majd egy alternatívával meg is válaszolta: – Ha egy búzatáblát nem nézünk virágos mezőnek, akkor egy ültetett, kivágásra szánt erdőt sem nevezhetünk természetes erdőnek. Hiszen azt ember ültette, nincs aljnövényzet, gaz, amely csak útban van, ha kivágjuk őket.