Átlagosan 12 alkalmazást telepítenek havonta az androidos felhasználók egy tanulmány szerint, viszont csak tízet törölnek. Azaz havonta két appal nő az installált alkalmazások száma.
Egyik fő veszélye a „takarítás” hiányának, hogy az alkalmazások maguk is fenyegetik a felhasználók adatait. A Kaspersky Lab műszaki jellegű megállapításai azt mutatják, hogy az Android alkalmazások 83%-ának van hozzáférése bizalmas felhasználói adatokhoz, mint például névjegyekhez, üzenetekhez, valamint azt is, hogy hívásokat indíthatnak és SMS-eket küldhetnek.
Az alkalmazások „takarítása” és frissítése most fontosabb, mint valaha, hogy eredményesen lehessen harcolni az olyan kártékony programok ellen, amelyek az applikációk sérülékenységét használják ki.
További észrevételei a kutatásnak, hogy az alkalmazások a felhasználók engedélye nélkül is működhetnek. Átlagosan egy felhasználó 66 alkalmazást telepít az Androidos készülékére, s a legnépszerűbb 66 alkalmazásból 54 anélkül elindult a háttérben, hogy a felhasználó a készülékéhez ért volna és ilyen módon napi 22MB adatforgalmat bonyolított felhasználói interakció nélkül.
Az alkalmazások beállításai pedig ma már lehetőséget biztosítanak a felhasználóknak, hogy az adott alkalmazás hozzáférését és működését szigorítsuk és ezáltal ellenőrzés alatt tartsák.
Ehhez képest a felmérés kimutatta, hogy a felhasználók csupán 40%-a él ezzel a lehetőséggel. Továbbá az emberek csupán 32%-a tagadja meg a telepítést, amennyiben nem ért egyet a telepítési szerződéssel.
A felhasználók mindössze fele frissíti rendszeresen alkalmazásait, vizsgálja felül a készüléke tartalmát és törli a nem használt dokumentumait és alkalmazásait.
Mit tanácsol a szakértő?
• Rendszerezés: szánjunk egy kis időt arra, hogy rendszerezzük a készülékeken tárolt adatokat (hogy melyik alkalmazás – milyen adatot tárol).
• Takarítás: töröljük a nem használt alkalmazásokat és dokumentumokat.
• Frissítés: rendszeresen frissítsük az alkalmazásokat és a szoftvert.
• Megbízhatóság: csak megbízható forrásból töltsünk le alkalmazásokat valamint szoftvereket.
Az eredmények a Kaspersky Lab új jelentésének, a „Digitális rendetlenség és veszélyei” adataiból derülnek ki.
A vizsgálatot 17 országban, köztük Magyarországon is végezték.
Forrás: hirado.hu