Dévaványán közelről is látható Európa legnagyobb röpképes madara

2022. augusztus 21. 12:41 | behir.hu

A Körös-Maros Nemzeti Park dévaványai tanösvényén az Ecsegi puszták jellegzetes élőhelyeit, fontosabb növény- és állatfajait ismerhetjük meg. A szakemberek a túzokokat bemutató útvonalat a volier mentén alakították ki, így közelről figyelhető meg Európa legnagyobb testű röpképes madara.

Magyarországon kizárólag Dévaványán, a Körös-Maros Nemzeti Parkban találkozhatunk testközelből a kiemelten védett madárral, ahol már 50 éve folyik túzokvédelmi munka.

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpont vezetője kiemelte, a túzok nem csak a nemzeti park címerállata, hanem a látogatóközpont egyik fő turisztikai attrakciója.

– A túzok fokozottan védett madár, 1 millió forint természetvédelmi értékkel rendelkezik. A dévaványai bemutató kertben látható példányok a túzokvédelmi állomáson zajló keltetés révén kerülnek ide – tette hozzá Szélné Sándor Katalin.

A túzok többféle táplálékot is magához vesz, a zöld növényi részek mellett különféle rovarféleségeket is elfogyaszt. Emellett a pockot, az egeret és akár a fürge gyíkot is elkapja. Zúzája nincsen, táplálékát egyszerű gyomra emészti meg.

– Az itteni példányokat közelről szemlélhetjük meg, hiszen a vadon élő társaikkal ellentétben nem félnek az embertől – hangsúlyozta a szakember.

A túzok a hiedelmek ellenére kiválóan repül, akár 200 méter magasan is, azonban rövid táv megtétele esetén alacsonyan, a villanyoszlopok magasságában repül.

– Az alföldi puszták ékessége, Európa legnagyobb tömegű röpképes madara, és bízunk abban, hogy a természetvédelmi munkának és a hazai túzokvédelemnek eredményeképp a következő generáció is gyönyörködhet majd bennük – emelte ki a vezető.

Osgyán Ágnes

További programok »

FEL