Darázsinvázió – Mi a megoldás a gyümölcsösök réme ellen?

Jelentősen megnőtt a darazsak jelenléte környezetünkben a nyár végére. A nagy meleg közrejátszott a jelenségben, a szakértők szerint azonban nincs ok az aggodalomra.

A nyárvégi gyümölcsszüret idejére a darazsak is egyre többen lettek. Az idei hőség nemcsak ránk, emberekre, hanem a Magyarország területén élő, közel 10 ezer különféle rovarfajra, köztük 3-4 darázsfajra is hatással van. Boldog Gusztáv természetvédelmi szakember elmondta, hogy a száraz meleg nagyban befolyásolja e rovarok viselkedését is.

– Különlegessége volt talán ennek az évnek, hogy ez a száraz periódus nagyon bekoncentrálódott ide az augusztusi időszakra és, mint minden élőlény, de különösen a darazsak sok folyadékot igényelnek, hiszen csak folyékony táplálékot tudnak magukhoz venni. Miután a természetben nem nagyon van máshol folyadék, az emberek, kertek, gyümölcsösök, különféle itatók közelségét keresik – fogalmazott a szakember.

A darazsak a termésekre is kártékony hatással lehetnek, leginkább nyár végén-ősz elején, hiszen ilyenkor kezdődik a szüreti időszak, a gyümölcsök cukor és alkoholtartalma megnő. Bonyhádi Enikő elmondása szerint, bár nagyüzemi termesztéssel nem foglalkozik, kertészként azonban nem tapasztalta, hogy az idei darázs populáció fokozottabban jelen lett volna. Hozzátette még azt is, hogy amennyire lehet, ültessük távol az ingatlantól a gyümölcstermő növényeket, a földre lehullott terméseket pedig igyekezzünk beszedni, ezzel is megelőzve a darazsak gyülekezését a közelünkben.

forrás: wikipedia

 Illusztráció (fotó: wikipedia.hu)

 

– Régen is megvolt ennek a hagyománya. A ház körül inkább fűszerkertek voltak, melyek illata távol tartotta a rovarokat, valamint olyan zöldségfélék, amiket az ember egyből bevitt a konyhájába és a gyümölcsöst kicsit távolabb tette a háztájától, hogy a lehullott gyümölcsök ne vonzzák be a rovarokat – fogalmazott a szakember.

Az egyébként jámbor állatok nem veszélyesek addig az emberre, ameddig nem érzik magukat veszélyben, ezért a legutolsó dolog, amit tehetünk, hogy magánakcióba kezdünk velük szemben. Természetes azonban, hogy csípésüktől tartva megpróbáljuk magunktól elhessegetni őket, de a szakértők ettől intve óvnak minket.

Tanácsos a környezetünktől távolabb cukros-ecetes vizet kihelyezni, vagy egy könnyen elkészíthető, hamis darázsfészket kitenni, hiszen ahol már van kolónia, oda nem költöznek be újabb családok.

A legjobb védekezés azonban az, ha igyekszünk elkerülni, és nem megölni, vagy eltávolítani őket.

További programok »

FEL