Csütörtökön Ars Sacra Fesztivál lesz Gyulán

2020. szeptember 16. 07:48 | behir.hu

A gyulai ferences templom és rendház romjainak rejtélyei címmel Mátyás király utolsó leszármazottainak gyulai nyughelyéről tart előadást Liska András régész 2020. szeptember 17-én a Ferences romkertben. A program az Ars Sacra Fesztivál helyi eseménye.

Az Ars Sacra Fesztivál minden év szeptemberében hirdeti az örök értékeket, a szépséget, az igazságot, a jóságot. Idén újra feltűnnek a már európai védettséget is élvező piros angyalkák, hogy hirdessék a zsidó-keresztény kultúra mélyéről fakadó művészeti értékeket és azokat a programokat, amelyek csatlakoztak az Ars Sacra Fesztiválhoz. Nyitott templomok, kiállítások, koncertek, színházi előadások, filmvetítések, tematikus séták, több száz ingyenes lélekemelő program gazdag kínálatával várja az Ars Sacra Fesztivál szeptemberben mindazokat, akik találkozni szeretnének a szakrális művészet különleges világával.

Gyulán Liska András régész tart izgalmas előadást egy különleges helyszínen; szeptember 17-én (csütörtökön) 17 órától A gyulai ferences templom és rendház romjainak rejtélyei címmel Mátyás király utolsó leszármazottainak gyulai nyughelyéről hallhatjuk az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetőjét.

Gyula belvárosától távolabb, a Törökzug szomszédságában, az Epreskert utcában található a Ferences romkertként ismert emlékhely, amelyet a 15. század elején a Maróti-család alapított. Talán sokan nem is tudják, hogy ezen a területen temették el egykor Corvin János fiatalon elhunyt lányát, Corvin Erzsébetet, a Hunyadi család utolsó sarját, valamint egy évvel később Mátyás király egyetlen fiának feleségét, Frangepán Beatrixot is.

A gyulai ferences barátok kolostora és a hozzá tartozó templom az 1420 és 1452 közötti időszakban épült, alapítása valószínűleg a gyulai téglavárat megépítő Maróti János vagy fia, László nevéhez fűződik. A rendház egészen a 16. század második feléig működött, ám az oszmán hódoltság alatt teljesen megsemmisült. Az épületek romjainak feltárása és megmentése Implom József gyulai múzeumőrnek köszönhető, aki az 1930-as években folytatott feltárásokat a területen. Ma az egykoriferences rendházból és temetőjéből már csak egy kicsiny terület hozzáférhető.

Szeptember 17-én délután 5 órától a néhány évvel ezelőtt megújult romkertben, az egykori templom szentélyében feltárt sírhelyek közelében hallgathatják meg a program résztvevői a legutóbbi régészeti feltárás vezetőjének az előadását az épített emlékek történetéről. A programon a részvétel díjtalan.

 

Galéria

További programok »

FEL