Az időjárási hatásokon kívül főként a hatóanyagok kivonása miatt több mint 11 százalékkal csökkent tavaly a növényvédő szerek felhasználása a mezőgazdaságban – írja a Világgazdaság szakértőkre hivatkozva.
A mezőgazdaságban felhasznált növényvédő szerek mennyisége 2018-ban 11,2 százalékkal esett vissza az előző évhez képest, ez értékben mintegy 8 százalékos csökkenéssel párosult – közölte az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI). A legnagyobb mértékben, 20,2 százalékkal a rovarölő szerek mennyisége esett vissza, de jelentősen csökkent a gyomirtók és a gombaölők forgalma is.
A növényvédő szerek forgalmából származó tavalyi nettó árbevétel 99,8 milliárd forint volt. A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési ára eltérő mértékben változott: a gyomirtó szerek átlagára 2 százalékkal csökkent, a gombaölőké szinten maradt, miközben a rovarölőké 7, az egyéb szereké pedig 23 százalékkal emelkedett.
Az értékesített mennyiség egyharmadát tavaly a gyomirtó szerek tették ki, az egyéb szerek 32, a gombaölők 20, a rovarölő szerek forgalma pedig 15 százalékos részesedést ért el. Értékben a gyomirtók az árbevétel 46, a gombaölők 28, a rovarölő szerek 15, az egyéb szerek pedig 11 százalékát adták.
Miközben számottevően csökkent a felhasznált mennyiség, a növényvédő szerek importvolumene 6,3 százalékkal növekedett tavaly, az exporté pedig 2,3 százalékkal csökkent az előző évhez viszonyítva.
Az elmúlt évben 55,8 ezer tonna növényvédő szert hoztak be az országba 133,4 milliárd forint értékben. Az elmúlt nyolc év forgalmi adatai azt mutatják, hogy a magyar növényvédőszer-piacon az import a meghatározó, egyedül 2017-ben haladta meg az export mennyisége a behozatalét – 0,6 százalékkal. Értékben fordított a helyzet: az exportból származó árbevétel tavaly 167,7 milliárd forint volt, 25,7 százalékkal haladta meg az importét.
Forrás: Világgazdaság