Szőnyi Ferenc 13 éve, 43 esztendősen kezdett el sportolni… (Racemachine = versenygép).
– Ki a keresztapukád?
– Még 12 éve, Hendrik Maaßentől, egy német ultratriatlonista társamtól kaptam ezt a becenevet.
– Legyőzted?
– Nem, ő első lett, én meg harmadik, de nagy küzdelem volt… ráadásul én akkor kezdtem a pályafutásomat.
– Ezek szerint elég hamar jöttek az eredmények.
– Nagyon hamar: 2007 áprilisában kezdtem el futni, először csak 2000 métert, és augusztusban már magyar bajnoki második lettem a 12 órás futóversenyen.
– Wow! És korábban nem volt semmi? Se teremfoci, se lengőteke, se tábortűz-gitározás?
– Nem.
– De honnan jött a csudalátos szikra?
– Elsősorban a túlsúly miatt.
– Mekkora voltál?
– Hát... volt rajtam. 86 kilós voltam, most 80-nal elhízott állapotomban vagyok. Ez a téli túlsúly.
– Most a téli álmodat alszod.
– Amúgy 75 kiló a versenysúlyom. Ráadásul más lett a szerkezet állaga, ugyanis nem mindegy, hogy miből, hol van a súly, az izom. Ráadásul életmódot változtattam.
– Akkoriban történt valami drasztikus változás?
– Nekem mindig drámák tarkították az életem: a családom, a vállalkozások jöttek-mentek, mindig volt valami sorsfordító dolog.
– A civil életedben is ilyen megszállott vagy?
– Ott például sosem volt ilyen megfelelési kényszerem. Alapvetően mindig mindent jól csináltam, de ez esetben a sport a megmérettetésről szól.
– 56 éves vagy; meddig lehet feszíteni a húrt? Nekem van olyan 60 fölötti judós ismerősöm, aki azt mondta, hogy a versenyzést 60 éves korig lehet büntetlenül csinálni.
– Zahorán Jani barátom 60 éves… Ami a befejezést illeti, talán amikor azt mondod, hogy most már elég a fájdalomból. Nekem is van több versenyző barátom, akik a közelmúltban azt mondták, hogy „már nem”. De én sem tudok már úgy felkelni, hogy ne fájna valamim. Azt gondolom, amíg a tisztességes eredmények elérhetőek, addig megy a dolog.
– Számtalan eredményed közül melyikre vagy a legbüszkébb?
– Komoly életmű áll mögöttem (nevet). Szerénytelenül komoly különleges eredmények birtokosa vagyok. Talán a két 20-szoros maratonnak a teljesítésére, a kerékpározásban a Race Across Americára, futásban pedig a Himalája 480 kilométerére.
– Jelenleg milyen nagy dobásra készülsz?
– Tervezgetem az idei versenynaptáram. Az első időszakra egy különleges versenyt néztem ki, amely a sokatmondó Crazy Desert névre hallgat. Texas államban 100 km-re neveztem be. Izgalmasnak ígérkezik.
(Beszélgetésünk közben csak jönnek, csak jönnek, csak jön… és lassan ki lehet tenni a megtelt táblát az Ifi Casino ajtajára. Hihetetlen népszerű a vendég.)
Kocziha Attila, Bihari Túrák Egyesület elnöke frappáns felvezetőjét követően elkezdődött a Szőnyi-show. S miután visszaadni képtelenség a több síkú Racemachine-poénokat, így álljon itt néhány szépség az életéből – az egyesület FB-oldaláról:
Ugye ahogy fentebb szó volt már arról, hogy 43 évesen kezdett el sportolni, futni, majd alig öt év elteltével megnyerte a Mexikóban megrendezett Deca ironman versenyt, majd egy évvel később a bravúrt megismételve újra megnyerte ezt a versenyt.
2013-ban Olaszországban a győri Rokob Józseffel harminc napon át minden nap teljesítve egy Ironman triatlon távot, tehát 3,8 kilométer úszást, 180 kilométer kerékpározást és 42 kilométer futást, először sikerült 30-szoros ironman (Triple Deca Ironman ) távot teljesíteni. Ezen az egyedülálló versenyen 2. helyezéssel büszkélkedhetett.
2017-ben és 2018-ban is rajthoz állt és mindkét alkalommal megnyerte a Himalájában megrendezett Hell Ultra Running versenyt, melyen 480 km magashegyi terepfutás volt a feladat a Himalája hágóin át összesen +10 000 m szint leküzdésével.
2019-ben mindamellett, hogy teljesítette futva az El Camino 780 km-es távját, majd egy dupla és két ötszörös ironman távot, elindult a mexikói 20x IronMan versenyen, melyen 2. helyezéssel zárt. Ő volt az első a világon, aki kétszer is teljesítette ezt a távot.