A csabai kolbász több mint százéves hagyományait immár két évtizede ápoló Csabai Kolbászklub Egyesület egyik küldetése a kolbászkészítő utánpótlás megteremtése. A fiatalok bevonása a csabai kolbász hagyományainak őrzésébe, továbbvitelébe és a klub életébe. Ez is szükséges ugyanis ahhoz, hogy a következő száz évben legyen csabai kolbász – írja a rendezvény hivatalos oldala, a csabaikolbaszfesztival.hu.
A kolbászklub az elmúlt 20 évben minden lehetőséget megragadva hirdette, hogy az önellátó családi gazdálkodás sok hagyományát érdemes megőrizni, a mai korhoz igazítani! Bemutatók és tanfolyamok tucatjai erősítették ezt a nézetet a városban, az országban és határon túl egyaránt. Most a városi önkormányzat támogatásával indítottak akciót, melynek célja, hogy valamennyi csabai iskolás legalább egy alkalommal készíthesse el és kóstolhassa meg a saját csabai kolbászát. Ennek érdekében az Uhrin Zoltán Klubházban rendszeresen gyakorlati bemutatókkal fűszerezve népszerűsítik a kolbászkészítést, valamint előadásokon avatják be a gyermekeket a hagyományokba, a sertéstartás békéscsabai elterjedésébe, egy-egy disznótor, disznóvágás menetébe.
Általános és középiskolás diákok is nagy lelkesedéssel gyúrták, gyúrják rendszeresen a kolbászt a klub szakavatott tagjainak segítségével, és ez jó felkészülést jelent számukra a Csabai Kolbászfesztivál ifjúsági töltőversenyére is. A város számos iskolája élt már a lehetőséggel, töltöttek a megyei gyermekvédelmi központ Degré utcai ellátottjai vagy a Békéscsaba Diák Kézilabda Sportjáért Egyesület fiatal sportolói is. A legnagyobb élményt mindenki számára az jelentette, amikor sütve megkóstolták terméküket.
A Csabai Kolbászklub 1998-ban alakult, első elnöke Uhrin Zoltán volt, akiről elnevezték a klubházat. A 200 tagot számláló civil szervezet élén dr. Ambrus Zoltán követte – az ő utódja Hégely Sándor –, aki a gyúrások előtt előadása révén megismertette a fiatalokkal a sertéstartást, a hagyományos disznótorokat, a szükséges eszközöket.
Dr. Ambrus Zoltán elmondta, az ilyen közösségerősítő összetartásokra nagy szükség van. Jó látni, hogy a fiatalok milyen nyitottak az értelmes és eredményes munkára, néhányuk milyen komoly gyakorlattal érkezik. Az látszik, hogy a nagyszülők szerepe ebben az átadásban milyen fontos. A gyerekek tudják, hogy a csabai kolbász a város emblematikus terméke, egyedi, helyi élelmiszer, generációk büszkesége.
– Megváltozott körülmények között, de még él, sőt, újjáéled mindaz, amit kolbászos hagyománynak hívunk: családok vágnak disznót és készítenek kolbászt – hangsúlyozta dr. Ambrus Zoltán. – Messzi távolból is sokan jönnek, hogy a fesztiválon megízleljék a csabai kolbászt, belekóstoljanak mindabba, átéljék, ami egy város történelmét alakította, hangulatát, ízét, szeretetét adta, ami közösséget kovácsolt.
Az idei kolbászfesztivál ifjúsági kolbászkészítő versenyét a rendezvény első napján, október 19-én, csütörtökön rendezik 250 csapat ingyenes részvételével.