Kormos István nevét, legalábbis a gyermekközönség körében, a Vackor nevű kölyökmackóról szóló mesék tették ismertté. Azt már kevesebben tudják, hogy a költő fiatalon számos magyar népmesét öntött verses formába. Ezek közül való A repülő kastély is.
Kormos István verses meséjét Rumi László állította színpadra. A rendező egy nyolc meséből álló Kormos kötet, Az égig érő fa kapcsán döntötte el, hogy mindegyik mesét bábszínházba álmodja. Ennek egyik állomása Békéscsaba és a Napsugár Bábszínház.
Az előadás látványos tündérvilágba kalauzol bennünket. A szegény ember három fia egy csudálatos almafáról pottyan a mesébe, és felcseperedvén mindegyik elindul szerencsét próbálni. Az Almafiaknak le kell küzdeniük az akadályokat, melyet az ármányosság tündére gördít eléjük. Persze, ahogyan az már a mesében szokás, csak a legkisebb testvér, Almafia János küzd meg a kísértéssel, és nyeri el állhatatossága és kitartása jutalmát, az igaz szerelmet.
A Sebestyén János által tervezett míves bábok, a méretes díszlet és a különféle látványtechnikák alkalmazása igazán szép képi világot varázsolnak elénk. Szokolay “Dongó” Balázs és Bolya Mátyás a darabhoz készített zenéjét, a Napsugár Bábszínház zenészei élőben szólaltatják meg.
A bemutatót február 18-án tartották a Békéscsabai Napsugár Bábszínházban, de a darab a hónap végéig folyamatosan műsoron marad.
Játsszák: Balázs Csongor, Biró Gyula, Czipott Gábor, Czumbil Örs, Soós Emőke, Szőts Orsi. Zenészek: Lovas Gábor, Rákóczi Antal, Hlásznyik Attila. Bábok és kulisszák: Sebestyén János. Zene: Szokolay “Dongó” Balázs és Bolya Mátyás.
Rendező: Rumi László.