A korlátozás számos mindennapi használati eszközökre is kiterjed. Koszecz Sándor rávilágított, hogy a műanyagok okozta környezetszennyezéstől nem szabadul meg ilyen könnyedén a világ. Hangsúlyozta: az újrafelhasználás alapja, hogy az egyes műanyagtípusukat is elkülönítsék egymástól.
– Az egyik nagyon népszerű anyag az úgynevezett HDPE. Ezt mindenki üdítőital-kupakként ismeri. Tulajdonképpen egy törhetetlen műanyag, aminek nagyon jók a mechanikai tulajdonságai, de nem mérgező. Egyszerűen le lehet darálni, alacsonyabb hőfokon olvasztva pedig formázható és újrahasznosítható – fogalmazott a projektvezető.
Dávid Márk formatervező a Kollaborban főként a műanyag újrahasznosításával foglalkozik.
– A folyamat a műanyagok begyűjtésével és szelektálásával kezdődik, ugyanis különböző típusú, tulajdonságú anyagokról beszélünk. Ezeket elmossuk, tisztítjuk, akár szín szerint is válogatjuk, utána jöhet a feldolgozás, ami vagy darálást vagy olvasztást jelent – fogalmazott Dávid Márk.
A Kollabor elsőként csatlakozott munkatársaival a Precious Plastic mozgalomhoz, és építette meg műanyag újrahasznosító gépeit. Emellett saját módszereket is fejlesztenek.
Pócsi Gabriella, a Körösök Völgye Natúrpark munkaszervezetvezetője elmondta, hogy a lakosság nagy része fogékony a szemléletváltásra.
– Békéscsabán az emberek évről-évre nyitottabbak, és egyre többen törekednek arra, hogy igyekezzenek megvédeni a környezetüket. Nagyon jó, hogy erre már a közszolgáltatók is biztosítanak lehetőséget, hiszen a szelektív hulladékgyűjtő kukák is rendelkezésre állnak – mondta el Pócsi Gabriella a Körösök Völgye Natúrpark munkaszervezetének vezetője.
A munkaszervezet vezető hozzátette, hogy nem minden műanyag egyenértékű, és bizony van olyan amelyet kevésbé lehet újrahasznosítani és szelektíven gyűjteni.
– Nem kerülhet minden műanyag a szelektív hulladékgyűjtőbe. Annak eldöntésében, hogy melyik igen, melyik nem, a műanyagokon úgynevezett PIC-kódot (Packaging Identification Code) találunk. A kódok segítségével a műanyagok hétféle csoportba sorolhatóak, melyek közül három alkalmatlan az újrahasznosításra, így tilos a szelektív hulladékgyűjtőbe dobni – fogalmazott Pócsi Gabriella.
Továbbá ha a nyilakkal jelölt háromszögben 3-as, 6-os vagy 7-es számot látunk, úgy azokat a műanyagokat a kommunális hulladékgyűjtőbe kell dobni. A 3-as jelzésű PVC (polivinil-klorid), illetve a 6-os jelzésű PS (polisztirol) egészségkárosító hatásuk miatt nem újrahasznosíthatóak. Ez utóbbit a köznyelvben habdoboznak hívják, és elsősorban az éttermek használják elviteles rendelésekhez. A polisztirol éthordókat az Egyesült Államok több pontján betiltották már: így például tilos a használata New Yorkban, Washingtonban, San Franciscoban. A WHO szerint a polisztirol rákkeltő vegyület lehet, mely káros hatást gyakorol a hormonháztartásra.
A PVC ugyancsak nem újrahasznosítható. Hőre lágyuló fajtájából készülnek a kerti locsolócsövek, elektromos kábelek bevonó rétegei, kemény PVC-ből pedig padlóburkolatokat, csöveket, gépalkatrészeket gyártanak. Érdemes még megemlíteni a bakelitet és a poliuretánt, melyek a PIC-kód alapján a 7-es számú egyéb kategóriába sorolhatóak: ezek olyan műanyagok, melyek hő hatására keményednek, ezzel lehetetlenné téve az újrahasznosítást.
Bár a PET-palackok újrahasznosíthatóak, akár kreatív alapanyagként is funkcionálhatnak, íme néhány kreatív megoldás.