A nap egyik legizgalmasabb eseménye a kézi, azaz hagyományos módon, ollóval történő juhnyírás volt. A bemutatót a makói Dani István tartotta, aki többgenerációs juhász családból származik. A nyírást az igazgatóság kezelésében élő, őshonos juhállomány egy-egy cigája illetve rackajuhán mutatta be.
A gyakorlati bemutató előtt természetesen szó esett arról, hogy az állatokat hagyományosan Szent György nap környékén hajtották ki elődeink a legelőkre. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sóstói Állattartótelepén ma is ezt a hagyományt követjük. A kihajtás előtt a juhokat megszabadítjuk téli gyapjúbundájuktól. Az igazgatóság munkatársa rövid ismertetőt tartott a juhász életformáról, amely meglehetősen szerteágazó tudást igénylő életforma volt. Ezt az ősi tudást apáról fiúra adták át egymásnak a generációk. A juhászoknak jól kellett ismerniük a legelőket, a növényeket és az állatok viselkedését. Egy kicsit botanikusok, zoológusok, ökológusok és esetenként állatorvosok is voltak ők.
A mai védett területeken található gyepek kialakulásában, fenntartásában évezredeken át szükség volt a legelő állatok folyamatos jelenlétére. Igaz ez napjainkban is: a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság is legeltetéssel biztosítja a védett területek természetközeli állapotának fenntartását, az ősi gének fennmaradását.
A rendezvény keretében vendégeinknek lehetőségük nyílt Nemzeti Parki Termék Védjeggyel ellátott tejtermékek kóstolására és megvásárlására is. Ezúttal Német Zsolt, székkutasi kistermelő hozta el tehéntejből készült, védjegyes termékeit. A nap során mindenki ingyenesen tekinthette meg a Kardoskúti Madárvonulás Múzeumának kiállítási anyagát.
A juhnyíráshoz, illetve a gyapjúhoz kapcsolódóan a gyerekeket kézműves foglalkozás, nemezelés is várta. Egyebek mellett kis kalapokat, tarisznyákat készítettek. A program jó hangulatához a szép időjárás is nagyban hozzájárult.
Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park