Bemutatták a Szent Koronáról készült dokumentumfilmet

2017. február 1. 12:52 | Zsíros András

Ismeretterjesztő film készült a Szent Koronáról, ami a Magyar Tudományos Akadémia „Lendület” kutatócsoportjának 2012-ben megkezdett munkájának eredményeit foglalja össze. A tudósoknak köszönhetően eddig nem ismert részletek is kiderültek a magyar államiságot jelképező felségjelvényről. A filmet tavaly mutatták be, oktatási intézményben pedig kedden, a gyulai Harruckern János Szakképző Iskolában vetítették le először.

A 16-17. század hangulatát idézték fel a Bethlen Gábor Hagyományőrség Egyesület tagjai, akik az egykori koronaőrök egyenruhájában hozták be a Szent Korona hű másolatát a terembe. Kovács Zsuzsanna főigazgató elmondta, nagy megtiszteltetés számukra, hogy a szervezők intézményüket választották az első bemutató helyszínéül.

–A mindennapi oktató-nevelő munkánkban nagy hangsúlyt kell fektetnünk, és nagy hangsúlyt fektetünk a hagyományok ápolására. Ez a film nagyon jó alkalom diákjainknak, hogy más oldalról ismerjék meg történelmi eseményeinket, jelképeinket. – mondta el Kovács Zsuzsanna, a Békés Megyei Harruckern János Közoktatási Intézmény főigazgatója

A Szent Korona és koronázási kincseink nyomában című alkotás 65 percbe sűrítve meséli el a felségjelvények közel ezer éves történetét szakértők segítségével, archív felvételek bemutatásával, a legizgalmasabb történeteket pedig színészek és hagyományőrzők közreműködésével elevenítik meg. A filmben például láthatjuk azt a jelenetet, amikor elferdült a kereszt, vagy amikor a háború elől menekítve elásták a koronát. A rendező kulisszatitkokat is elárult ezekről a forgatásokról.

–1849-ben ugye elásták Orsovánál a Szent Koronát. Ezt a jelenetet megcsináltuk, és ebben a jelenetben a szülőfalumbeliek is részt vettek, segítettek, és a nagypapámnak a hajósládája az, amit elástunk. – mesélte el a kulisszatitkokat Bárány Krisztián a film rendezője.

Utoljára 1916. december 30-án, Budapesten, a Mátyás-templomban használták eredeti céljára a koronát. Az erről is szóló film vetítésén most, száz évvel később az utolsó magyar király, IV. Károly unokája, Habsburg György is részt vett, aki – ha nem törölték volna el hazánkban a nemesi címeket – ma főherceg lenne. Habsburg György szerint külön leges jelentőséggel bír a Szent Korona, - attól függetlenül, hogy monarchia vagy köztársaság van Magyarországon – mivel egyesíti az országot.

A film készítői több helyről kaptak felkérést vetítésre, a nagyközönség számára pedig DVD-n is elérhető lesz az alkotás.

FEL