Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program TOP_PLUSZ-1.3.1-21-BS1 kódszámú pályázati felhívására „Békéscsaba Megyei Jogú Város és várostérsége fenntartható városfejlesztési stratégiáinak elkészítése” címmel pályázatot nyújtott be 2022. április 19-én, amely vissza nem térítendő 100 %-os intenzitású európai uniós támogatásban részesült. A projekt a megvalósításával hozzájárul a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz stratégiai céljának megvalósításához.
A projekt elszámolható összköltsége 79 971 265 Ft
A Fenntartható Városfejlesztési Stratégia (a továbbiakban: FVS) az Európai Unió elvárásait figyelembe vevő dokumentum, amelynek megtervezése és kidolgozása a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (a továbbiakban: TOP Plusz) dokumentumban rögzített elvek mentén kiválasztásra kerülő városok, illetve várostérségek számára a 2021-2027-es uniós forrásfelhasználás feltétele.
Békéscsaba Megyei Jogú Város azon három város közé tartozik, amelyek FVS-üket nem kizárólag a településhatárokon belülre vonatkozóan készítik, hanem a Békéscsabai járás minden települését magában foglaló településegyüttesre.
Mind a megalapozó, mind pedig a stratégiai munkarészről elmondható, hogy a központi település mellett a szatellittelepülések helyzetével és fejlesztési szükségleteivel is foglalkozik; ebbe két város (Csorvás, Újkígyós), egy nagyközség (Doboz) és öt község (Csabaszabadi, Gerendás, Kétsoprony, Szabadkígyós, Telekgerendás) tartozik.
A stratégiakészítés meghatározó elve a fenntarthatóság, amely magában foglalja a forráskombinációkon alapuló, pénzügyi fenntarthatóságot is, illetve a reziliens, zöld és digitális átmenetet szolgáló, várostérségben gondolkozó városfejlesztési gyakorlat kialakítását.
A pályázat keretében Békéscsaba MJV önkormányzata az alábbi dokumentumokat szeretné elkészíteni:
- Fenntartható Városfejlesztési Stratégia.
- TOP Plusz Városfejlesztési Programterv elkészítése.
- A Fenntartható Városfejlesztési Stratégia felülvizsgálata a 2022. évi népszámlálás adatainak a rendelkezésre állását követően.
- Városi zöld menetrend alapján kidolgozandó városi zöld finanszírozási keretrendszer készítése, a város energiafelhasználásának átfogó energetikai felmérése.
- A városüzemeltetési szolgáltatások és önkormányzati fenntartású közintézmények digitalizációjára irányuló elemzések, felmérések, digitális akcióterv kidolgozása.
- A város projektjeire, az akcióterületeire és az Fenntartható Városfejlesztési Stratégia pénzügyi megvalósíthatóságára vonatkozó üzleti modell, üzleti terv.
A Projekt megvalósítási időszakának kezdő időpontja: 2021.06.03.
A Projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2029.04.30.
További információ kérhető:
Békéscsabai Városfejlesztési NKft.