Békéscsaba anno: Az Árpád sori villában 74 éve nyílt meg a MÁV nevelőintézet

2022. június 5. 14:56 | behir.hu

A csabai vasutas közösség 1909-ben indított akciót egy olyan árvaház létesítésének érdekében, ahol a szegénysorban elhalt vasutasok gyermekeit nevelik.

A vasutas szövetség gyűjtést indított az árvaház javára. E célból gyűjtőpontokat állítottak fel a város több pontján, az összegyűlt pénzadomány azonban nem volt elegendők az árvaház megvalósításához.

Sok idő, majd négy évtized suhant el, amíg megvalósulhatott a békéscsabai MÁV fiúnevelő intézet. A kijelölt intézet helye az Árpád sori, egykori jómódú nagykereskedő, Tagányi Sándor által 1926-27-ben felépített családi villa lett.  Az emeletes villaépületben 13 szoba és 23 egyéb helyiség létesült.

Nem tudni mi okból, Tagányi és felesége 1929-ben eladták az előkertes, oszlopos, szép homlokzatú, teraszos bejáratú épületet az Alföldi Első Gazdasági Vasútnak. A házban a vasúttársaság igazgatósága volt, de helyet kaptak a kisvasutak irodahelyiségei is. A II. világháború alatt az épületet kórházi célokra is használták. Az épület megrongálódott, de a MÁV pályafenntartási üzem átépítette és rendbe hozta az új céloknak megfelelően.

Az intézet 1948. szeptember 1-én nyílt meg „MÁV Nevelőintézet és Árvaház” névvel. A nevelőintézet átalakítása során az épület nagyterme – a hajdani szalon – tanterem, a tőle üvegfallal elválasztott volt vezérigazgatói dolgozó szoba, társalgó és könyvtárszoba lett. A földszinten voltak a hálók, a fürdőszoba, konyha, az alagsorban a faburkolatos étterem és a mellékhelyiségek. Az emeleti részre iroda, betegszoba és szakköri helyiségek kerültek. Az udvaron sportcélú pályák létesültek.

A nevelőintézetben, kezdetben 50 árva és félárva gyerek kapott elhelyezést. A megnyitás után röviddel az intézet nevéből törölték az „árvaház” szót, s a növendékek számára kötelező formaruhát biztosítottak. Formaruhájuk a vasúti egyenruha mintájára készült, vasúti jelleget adva az intézetnek. A növendékek egy tantermi egységet képeztek és az általános iskola V-VIII. Osztályának befejezéséig maradnak az intézetben. A gyermekek többsége vasúti pályára készült, melyre a szegedi vasútforgalmi technikum adott lehetőséget.

A nevelőintézetben általános iskolás fiúk laktak 1956-ig. Utánuk középiskolás lányok kerültek a diákotthonba. Néhány év múlva a MÁV nevelőintézet működése megszűnt a villaépületben.

Gécs Béla

További programok »

FEL