Békéscsaba anno: A „Békésmegyei Gazdasági Egylet” százados korú székháza

2016. szeptember 25. 05:34 | Mikóczy Erika

Csaba község lakossága a 19. század közepén, Nagy Antal bíró (1855-1860) idejében 26 705 lakost számlált.

Nagy Antal fogadhatta a Tiszavidéki Vasút építésekor a Szolnok-Békéscsaba szakasz első befutó személyvonatát 1858. október 25-én, az indóházban. E történelmi esemény előrelendítette Csabát a fejlődés útján. A fejlődésre pozitívan hatott a mezőgazdaságra befolyással bíró „Békésmegyei Gazdasági Egylet” megalakulása. Az egyletet 1860-ban Trefort Ágoston, Békés vármegye alispánja hozta létre, békéscsabai székhellyel. Az alakuló ülésen választották meg Wenckheim Bélát az egylet első elnökének. Legfontosabb feladatuk a földbirtokosság közvetlen érdekvédelme volt. Programjukban jelentős célkitűzésként szerepelt az újabb mezőgazdasági eljárások, az ipari növények meghonosítása, a gépesítés és az állattenyésztés szakszerű fejlesztése.

A tagok között a csabai uradalmak és nemesi birtokok hangadó tulajdonosain kívül, később szép számban szerepeltek helyi gazdag parasztok is. Az egyletben tagként és rangos tisztséget betöltő vezetőként jelen voltak olyan közéleti személyiségek is, mint  Reök István, Omaszta Zsigmond, Beliczey István és Géza, Mokry Sámuel, Stark Adolf, Pfeiffer István, Seiler Elek, Wagner József, Wenckheim Dénes gróf, Zsilinszky Endre és többen mások. Az alakuláskor az egylet 579 tagjából 183 volt csabai.

Fél század múltán a gazdasági egylet egyik legfőbb törekvése az volt, hogy az akkorinál méltóbb, emeletesre épített székházat építsenek fel. Az első székház, az egykori Zsilinszky-féle Gabonatéri ház volt, ezt lebontották és a helyére épült 1911-ben a gazdasági egyesület új, emeletes székháza, Wagner József építész tervei szerint. A föld- és kőművesmunkát Bányai és Lipták vállalkozó, a műkődíszeket Walla József készítette. A bádogos munkát Viski Dezső, az asztalosmunkát Dubravcsik és társa végezték. Ebben az épületben működött hasznosan és sikeresen 35 esztendőn át a „Békésmegyei Gazdasági Egylet” a megye gazdaságának fellendüléséért. Az épület az 1950-es évektől honvédségi tisztiklub volt, és jó ideje a Fegyveres Erők Klubja FEK kultúrintézményeként szolgálja a csabaiakat és az idelátogatókat.

Gécs Béla

FEL