Egy mezőgyáni családi házban Szentiné Süle Veronika 4 gyermeket nevel férjével a saját gyermekük, a 14 éves Krisztián mellett. A pár 2013-ban kezdte nevelőszülői hivatását, korábban összesen 6 gyermek ellátásáról gondoskodott. A családban szinte csak kamasz gyerekek vannak, mindegyikük külön egyéniség. A nevelőszülő nagyon jól kezeli a serdülőkori problémákat, nyitott mindenre, mindig meghallgatja a gondjaikat.
A nevelőanyuka bevonja a gyerekeket minden tevékenységbe, ennek köszönhetően ügyesen feltalálják magukat a konyhában, szívesen sütnek, főznek. Előfordult, hogy egy osztálynyi gyerek sürgött a konyhájukban, hogy az osztályfőnöknek tortát készítsenek. A nevelőcsalád a vírushelyzet előtt nagyon aktív életet élt, rengeteg közös programot szerveztek, kirándulni jártak. A gyerekek szeretnek sportolni, nagy a mozgásigényük, mindenhol jól tudják érezni magukat.
– Egy nevelőszülőnek nagyon empatikusnak és együttérzőnek kell lennie. Nagyon kell az érzelmi intelligencia, hogy megértse és érezze a gyermeket, ez mindennapok része. Általuk tanulok, ők pedig általam. A gyerekeknek fontos a tanulás, hogy legyen jövőképük – mondta a portálunknak az anyuka.
A 17 esztendős Nagy Titanilla a békéscsabai Szent-Györgyi Albert Technikum nyomdász szakának tizedikes diákja, jó tanulmányi eredménnyel. A lány 2018 januárjában Elekről került a mezőgyáni nevelőszüleihez.
– Úgy élünk, mint egy rendes család, színes hétvégékkel. A testvéreimmel együtt szoktunk játszani, trambulinozunk társasjátékozunk és sütünk. Nagyon jól érzem magam – hangsúlyozta.
A Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató Békés megyében több mint 500 szakellátásban lévő gyermekről gondoskodik, akik 120 nevelőszülői családnál, valamint három lakásotthonban élnek. A szolgáltató célja az, hogy számukra megfelelő környezetet találjon, ahol szeretet és biztonság veszi őket körül.
– Nem feltétlenül árva gyermekekről van szó, hanem családjukból kiemeltekről, akiknek szükségük van arra, hogy a családi közeget megismerjék, illetve arra, hogy családban fejlődjenek. Ehhez keresünk olyan agilis nevelőszülőket, akiknek a szívük a helyén van, és az otthonukat is kinyitnák a gyermekek előtt, valamint befogadják őket a saját családjukba. Az a feladatuk, hogy felkészítsék őket az esetleges hazagondozásra vagy hogyha rendeződik a sorsuk, akkor az örökbefogadásra, de még az is meg lehet, hogy az életre próbálják meg felkészíteni őket – emelte ki a Szeged-Csanádi Egyházmegye Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató, Békés megyei területi igazgatója, Bulla Erika.
A nevelőszülőség 2014 óta foglalkoztatási jogviszonynak számít. A nevelőszülőt a nála elhelyezett gyermekek után nevelési díj, valamint a család havi költségeinek fedezésére és a gyermekek szükségleteire ellátmány illeti.