Bartók Béla a Brédában

2026. március 14. 07:31 | Such Tamás

A Kékszakállú herceg vára című opera szcenírozott előadásával tiszteleg Bartók Béla születésének 145. évfordulóján a világhírű zeneszerző emléke előtt a Magyar Művészeti Akadémia Szegedi Regionális Műhelye. A zongorával kísért változatot a lőkösházi Vásárhelyi-Bréda kastélyban láthatja a közönség.

Judit szerepét Temesi Mária Liszt-, Bartók-Pásztory és Artisjus-díjas operaénekesnő, míg a Kékszakállú herceget Altorjay Tamás Dömötör- és Artisjus-díjas operaénekes alakítja. A történetet izgalmas dramaturgiai megvilágításba helyezi Toronykőy Attila rendezése, így a művészek, a helyszín és az előadásmód miatt egyaránt különleges élményre számíthat a közönség. 

 

Budai Csilla grafikus munkája

Bartók Béla 1881. március 25-én született, a ma már romániai területen lévő Nagyszentmiklóson. A Magyar Művészeti Akadémia Szegedi Regionális Műhelye elkötelezett abban, hogy ráirányítsa a figyelmet a régió kiemelkedő kulturális értékeire – így Bartók Béla életművére is.

Tavaly, a világhírű zeneszerző halálának 80. évfordulóján egy dalesttel emlékeztek rá a szülővárosban, amit a műhely tagja, Temesi Mária kezdeményezett. A kékszakállú herceg vára című egyfelvonásos opera előadása szintén a kiváló operaénekesnek köszönhetően valósul meg március 25-én: a zenemű éppen Bartók születésének 145. évfordulóján csendül majd fel a Békés vármegyei településen.

 

További programok »

Kultúra

Egy ezeréves zarándoklat és a csabai Szent István-szobor

Szent István királyt – amellett, hogy a keresztény magyar állam megalapítójaként tartjuk számon – a zarándokok segítőjeként is említik a korabeli források. Érdemes erre emlékeznünk 2026-ban! Mintegy ezer éve annak, hogy Franciaország területén útra kelt egy zarándokcsoport, mely a Szentföld felé tartva Magyarországon is áthaladt. Mit mondanak erről az utazásról a ránk maradt régi szövegek? Emlékeztet-e rá valamiképp a csabai Szent István-szobor?
2026. augusztus 23. 16:34
FEL