Banánból tekerték ki a DNS-t – három fronton kutattak a MCC csabai képviseletén

2024. szeptember 28. 12:35 | Such Tamás

Nagy volt a sürgés-forgás péntek este a Mathias Corvinus Collegium (MCC) békéscsabai képviseletén. A Kutatók éjszakája programsorozat tulajdonképpen három az egyben eseményt nyújtott – három különböző korosztálynak: felnőtteknek, közép- és az általános iskolásoknak. Előfordult, hogy anyuka/apuka elhozta az általános sulis gyermekét, és ő is beült a felnőttek előadására.

A felnőtteknek szóló előadás címe egyben az előadó, Tárik Meszár, a Migrációkutató Intézet vezető elemzőjének az új kötetének a címe volt. A Keleti és csavaros? – Az arab észjárás szerzőjét Vargha Márk, a Migrációkutató Intézet vezető elemzője kérdezte.

Az előadás előtt Tárik Meszár elmondta, az arab világ vitathatatlanul kiemelkedő szerepet játszik a globális térképen. Ez nem csupán gazdag nyersanyagkészlete és érzékeny geostratégiai elhelyezkedése, hanem kulturális és történelmi öröksége miatt is így van.

 

Tárik Meszár és Mittag Mónika képviselet-vezető – Fotó: Such Tamás / behir.hu

 

Hozzátette, kötetében olyan kérdéseket feszeget, mint az iszlám vallás társadalmi szabályozó szerepe, az etnikai és vallási kisebbségek helyzete, az arab országok jogrendszerei, a nőkkel kapcsolatos bánásmód, a babonás hiedelmek, valamint a helyi szokások és hagyományok. Úgy vélte, ezen témák taglalása nagyon is időszerű, mivel a nyugati világ egyre sűrűbben érintkezik a régióval, szükségessé téve e számunkra idegen kultúra megismerését.

– A könyv célja, hogy lebontsa az arab világról alkotott sztereotípiák és előítéletek által eltorzított képet, és lehetőséget adjon az érdeklődőknek arra, hogy mélyebben megértsék az arab országokban zajló folyamatokat, valamint állampolgáraik észjárását és a döntéseik mögött megbúvó motivációkat – fogalmazott.

A középiskolásoknak szóló workshopon az érdeklőők a DNS vizsgálatának módszereit tanulmányozhatták. Dr. Villányi Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Biokémiai és Molekuláris Biológiai Tanszék adjunktusa előadásában többek között a banánból tekertek ki DNS-t. Továbbá átbeszélték a DNS izolálás egyes lépéseinek jelentőségét. Majd rátértek arra, hogy a legmodernebb technikákkal mi mindent tudhatunk meg a DNS-ben tárolt információról, ami az élet megjelenése óta íródik.

 

Fotók: Such Tamás / behir.hu

 

Gravitáció és csillagképek címmel tartott látványos előadást Soós Benjámin, csillagász, a Svábhegyi Csillagvizsgáló munkatársa az általános iskolásoknak.

A programon egyebek mellett a saját szemükkel is megnézhették, hogy Einstein mit gondolt a gravitációról. Ennek érdekében életre keltették a nevezetes gumilepedőt, amin megtekintették a Naprendszer keletkezését, hogy hogyan juthatunk el a Holdra és hogy hogyan is néznek ki a feketelyukak.

Azt követően a csillagképek világába látogattak el; a skacok megtudták, hogy ki is volt Göncöl, akinek a szekeréről már annyit hallottak. Illetve hogyan lehet nem is egy, hanem rögtön két medvének hosszú és lompos farka, valamint, hogy az ég melyik völgyében zajlott a teremtés a Tahitiak szerint.

***

(Állítólag a csillagászoknak ünnep ez a mai éjszaka, ma nem dolgoznak, hiszen az év legalább 200 éjjelén fent vannak és kémlelik az ég végtelen horizontját.)  

 

Galéria

 

További programok »

FEL