Az Ifjú Kócsagőr program három taggal bővült

2016. augusztus 3. 11:14 | Laczkó Viktória

Az Y Triász, a Földművelésügyi Minisztérium, a tíz hazai nemzeti park igazgatóság, valamint a Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Igazgatósága immár negyedik alkalommal hirdette meg az Ifjú Kócsagőr programot, melynek célja a természetvédelmi tevékenységek bemutatása, népszerűsítése. A programra 18-24 év közötti fiatalok jelentkezhettek. Közülük azok, akik túljutottak az előválogatón, a nyár folyamán kéthetes szakmai gyakorlaton vehetnek részt valamelyik hazai nemzeti parkban - írja a KMNP.

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósághoz három fiatal került. Egyikük a gyulai Perényi Alexa, aki biológusnak tanul a Szegedi Tudományegyetemen. Alexa a Dévaványai-Ecsegi puszták részterületen teljesítette gyakorlatát, Széll Antal természetvédelmi területfelügyelő mentorállásával. Az első napokban megismerkedett az őrszolgálat tagjaival, majd mentorával együtt bejárta a térség két legfontosabb természetvédelmi objektumát: a Réhelyi Látogatóközpontot,és a Túzokvédelmi Állomást. Először szóban, majd a gyakorlatban is megismerkedett a természetvédelmi őrök legfontosabb feladataival, amilyen például az általános őrzés, felügyelet, biotikai adatgyűjtés, valamint a vagyonkezelésben, oktatásban és ismeretterjesztésben való közreműködés. Az Ifjú Kócsagőr-jelölt részt vett parlagi sasok fészekőrzésében és fiókáik gyűrűzésében, túzoktojás-keltetésben és fiókanevelésben, szalakótaodúk ellenőrzésében, madármentésben, helyszíni túzokvédelemben, madármegfigyelésben, védett növényfajok állományának, illetve kócsagtelep szemléjében és megismerkedett a térinformatikai eszközök használatával.

Varga Viktória, az orosházi Táncsics Mihály Gimnázium 11. évfolyamos tanulója a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén vett részt kéthetes szakmai gyakorlaton. Az Ifjú Kócsagőr-jelölt Török Sándor természetvédelmi őrkerület-vezető segítségével ismerkedett a térséggel. A napi munka során mentorával közösen végezte a különböző természetvédelmi feladatokat a területméréstől kezdve a madármentésig. Megismerkedett a térség legfontosabb védett területeivel, így a tatársánci ősgyeppel és a csorvási löszgyeppel. A Montág-pusztán részt vett szalakóta jelölésben, valamint réti és parlagi sasfészkek ellenőrzésében.

Harmadik Ifjú Kócsagőr-jelölt Sass Imre, aki Püspökladányból érkezett és Mátrafüreden folytat erdésztechnikusi tanulmányokat. Sass Imre július 18-tól két héten át a Kis-Sárrét természetvédelmi feladataival ismerkedik Bíró István természetvédelmi tájegységvezető mentorállásával. Betekintést nyerhet az itteni vizes élőhelyek (halastavak) kezelési feladataiba, s részt vesz területőrzési, ökológiai állapot-felmérési, vagyonkezelési, valamint ökoturisztikai környezeti nevelési feladatokban is. Mentorával ellátogatott a Vésztő-Mágor Történelmi Emlékhelyre, ami régészeti, tájtörténeti, néprajzi szempontból fontos objektum.

A sikeres szakmai gyakorlatot követően, augusztus végén a területi döntők nyertesei egy országos döntőn mérik majd össze tudásukat, ahol beszámolnak a gyakorlaton szerzett tapasztalatokról, ismereteikről, valamint könnyített természetvédelmi őri vizsgát tesznek. A háromnapos záróeseményt az idén Mórahalmon rendezik meg, ahol a megmérettetéseket követően, egy szakmai zsűri választja majd ki az ország Ifjú Kócsagőrét. Az első helyezett természetvédelmi őr és diákja (Matula és Tutajos) egy öt napos tanulmányutat nyer a szerbiai Tara Nemzeti Parkba.

FEL