Aki kerti munkába kezd, legelőször azt kell megnéznie, mire van lehetősége – mondta a kertbarát kör elnöke. Van, aki erkélyes házban, balkonládába tud palántálni, másnak pedig van lehetősége veteményeskertet csinálni.
– Magával a veteményezéssel kapcsolatban az első a talajmunka. Ezt mindig az előző év őszén kezdjük, ám valószínű, hogy nagyon sokan nem kezdtek bele ebbe tavaly, illetve még nem tudták, hogy ezt a fajta hobbit űzik majd idén. Mindenkit arra biztatok, hogy menjen hátra, keressen egy földterületet, ássa és rotálja föl, a lényeg az, hogy porhanyóssá tegye a földet, hogy a növények gyökerei szabadon tudjanak menni – fogalmazott Hovanecz András.
Amikor ezzel készen vagyunk, el kell dönteni, hogy az adott terület milyen növények termesztésére alkalmas. Minden növény csomagolásán rajta van a tulajdonsága, illetve az árusok is szívesen elmondják a részleteket – tette hozzá.
A másik ilyenkorra időzíthető munkálat a metszés. Reggelente még előfordulnak fagyok, a szőlőkön a rügyek még nem fakadtak ki teljesen, így még ezt is meg lehet tenni ilyenkor. Hovanecz András azt is elmondta, hogy az ilyenkor keletkezett zöldhulladékot komposztálni lehet, illetve élhetünk a szakszerű és hivatalos elszállítás lehetőségével.
– Akinek van otthon egy kis területe, árnyékos helye és ideje, annak a komposztálást javasoljuk, az már a jövő évi termőföld humuszát, trágyáját megalapozza – tette hozzá a szakember, aki egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy a zöldhulladék égetése veszélyes és káros. Az égetésnek rossz a légellátása, illetve alacsony az égéshőmérséklete, a növényeknek pedig nagy a víztartalma.
Az a növény, ami tűzre kerül, szinte még élő, tele van vízzel, ezért nem ég, hanem füstöl, így szennyezi a környezetet. A növények széntartalma az égés során nem szén-dioxiddá, hanem szén-monoxiddá alakul, ami mérgező, ezért arra kéri a kertészkedőket, hogy ne égessék a zöldhulladékot.