Az időjárás kedvez a kiskerteknek

2020. április 17. 06:12 | Vári Bianka

A mostani helyzet sok embert sarkall az ismeretlen, az új elsajátítására, ilyen a kertészkedés is – fogalmazott Hovanecz András, a Kondorosi Kertbarát Kör elnöke. Az időjárás kedvez a kerti munkáknak, így aki szeretne, még elkezdhet a szabadban tevékenykedni.

Aki kerti munkába kezd, legelőször azt kell megnéznie, mire van lehetősége – mondta a kertbarát kör elnöke. Van, aki erkélyes házban, balkonládába tud palántálni, másnak pedig van lehetősége veteményeskertet csinálni.

– Magával a veteményezéssel kapcsolatban az első a talajmunka. Ezt mindig az előző év őszén kezdjük, ám valószínű, hogy nagyon sokan nem kezdtek bele ebbe tavaly, illetve még nem tudták, hogy ezt a fajta hobbit űzik majd idén. Mindenkit arra biztatok, hogy menjen hátra, keressen egy földterületet, ássa és rotálja föl, a lényeg az, hogy porhanyóssá tegye a földet, hogy a növények gyökerei szabadon tudjanak menni – fogalmazott Hovanecz András.

Amikor ezzel készen vagyunk, el kell dönteni, hogy az adott terület milyen növények termesztésére alkalmas. Minden növény csomagolásán rajta van a tulajdonsága, illetve az árusok is szívesen elmondják a részleteket – tette hozzá.

A másik ilyenkorra időzíthető munkálat a metszés. Reggelente még előfordulnak fagyok, a szőlőkön a rügyek még nem fakadtak ki teljesen, így még ezt is meg lehet tenni ilyenkor. Hovanecz András azt is elmondta, hogy az ilyenkor keletkezett zöldhulladékot komposztálni lehet, illetve élhetünk a szakszerű és hivatalos elszállítás lehetőségével.

– Akinek van otthon egy kis területe, árnyékos helye és ideje, annak a komposztálást javasoljuk, az már a jövő évi termőföld humuszát, trágyáját megalapozza – tette hozzá a szakember, aki egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy a zöldhulladék égetése veszélyes és káros. Az égetésnek rossz a légellátása, illetve alacsony az égéshőmérséklete, a növényeknek pedig nagy a víztartalma.

Az a növény, ami tűzre kerül, szinte még élő, tele van vízzel, ezért nem ég, hanem füstöl, így szennyezi a környezetet. A növények széntartalma az égés során nem szén-dioxiddá, hanem szén-monoxiddá alakul, ami mérgező, ezért arra kéri a kertészkedőket, hogy ne égessék a zöldhulladékot.

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL