"Az anyatejes tápláláshoz türelem és kitartás is kell"

2021. július 17. 09:56 | Csiffáry Zsuzsanna

Augusztus elseje az anyatejes táplálás világnapja. Az anyatejjel való táplálás nagy elhatározást akaratot, kitartást igényel az egyik békéscsabai szakember szerint. Hozzátette, hogy akadhatnak problémák az anyuka, vagy a kisbaba részéről, amelyeket hozzáértők segítségével meg lehet oldani.

Sajti Krisztina körzeti védőnő nagyon fontosnak tartja az anyatejes táplálást, ami nagyon sok türelemmel és kitartással jár. Minden leendő vagy más gyermekes anyukát bíztat erre a tevékenységre. 

– Az anyatejes táplálás egy összetett folyamat, amely készülést igényel. A terhesség elején közösen tanulmányozzuk ezt a folyamatot a kismamákkal, de a szülés után, amikor tényleg megindul a tejtermelés, akkor szoktunk találkozni az aktuális problémákkal – fogalmazott a körzeti védőnő. 

Előfordulhat az is, hogy az édesanyának elapad a teje, aminek egyszerre lehet testi és lelki oka. Testi ok lehet például a bimbónál előforduló anatómiai eltérés, vagy műtét okozta elváltozásról is szó lehet. Illetve előfordulhat csatorna elzáródás, vagy egy gyulladás. 

– A lelki okozók legfőképpen nagyobb traumák, amelyekben szintén segíteni kell az anyukáknak. Hogy a kisbabákat említsem, miért is nem fogadhatják el az anyatejet, lehet habitusfüggő is. Ezt is a kezdeti személyiséghez kötném, tehát valaki nagyon erősen ragaszkodik az anyukája melléhez, ami nem egyszer nagy fájdalmakkal jár, valaki alig fogadja ezt az együttlétet, és van olyan is aki elutasítja. Az anyatejes táplálás egy nagy elhatározás –  fogalmazott Sajti Krisztina.

A védőnő az előbbiek mellett több okot is felsorolt még a szoptatási és a szopási sztrájkot illetően. Hiába van az édesanyának sok teje, ha az addig jól szopizó baba szinte egyik pillanatról a másikra hirtelen elfordul az anyamelltől, és jó ideig nem hajlandó újra szopizni. 

– A szopási sztrájk lelkileg nagyon megterhelő és frusztráló az édesanya számára, az ebből adódó stressz és szorongás pedig az anyatej csökkenéséhez, elapadásához vagy fájdalmas mellgyulladáshoz is vezethet, amit érintőlegesen már említettem. Ilyenkor az édesanya aggódik azon, vajon miért akarja a baba idejekorán elválasztani magát, illetve hogy elegendő táplálék jut-e a babának úgy, ha minden mellre tevéskor makacs ellenállásba ütközik. Ha egy pár hetes vagy pár hónapos kisbaba nem akar szopizni, az nem feltétlenül azt jelenti, hogy tudatosan el akarja magát választani. A szopási sztrájk több módját különböztetjük meg: amikor a baba teljes egészében elutasítja a mellet, amikor időközönként vagy fokozatosan, illetve amikor pár korty után abbahagyja a szopizást. A mell elutasításának hátterében a leggyakrabban az emésztési problémák, szervi elváltozás, valamilyen betegség állhat. Az ideiglenes szopási sztrájk hátterében olyan okok is állhatnak, mint a bedugult orr, a megfázás, a torok- vagy mandulagyulladás, a fogzás vagy fülgyulladás. Ideiglenesen elfordulhat a baba a melltől, ha a szájüregben afta vagy szájpenész jelenik meg, ami miatt fájdalmas lehet számára a táplálkozás – tudtuk meg a szakembertől. 

További programok »

FEL