A József Attila utca bejáratától a 876-os számú Michnay-házig árultak gabonát. Michnay Sándor épület- és bútorasztalos volt, itt állt lakó- és üzlethelyisége is, ennek helyén van most a Médiacentrum Kft. székhelye melletti bejáró - ahol a Perlrott Csaba Vilmos-emléktábla van. Ezen túl, a mai Bajza utca sarkáig tollat lehetett kapni ezen az oldalon. Káposztát egy sorban a Szabadság téren árultak, mégpedig nagyjából a Bartók zenesuli épületétől (dr. Szamek Ignác-féle ház) kezdve körülbelül a Fábry-házig (Szabadság tér 10., egy időben lánykollégium volt).
Az asszonyok heti vására, vegyes házi cikkekkel a Fiume szállodától a Szent István tér 20.-ig, az evangélikus gyülekezeti levéltár épületéig tartott. A Fiume előtt, az úttest szélén oltványok, facsemeték voltak kaphatók. A Széchenyi utca bejáratától az Andrássy út bejáratáig aprójószágot (csirke, tyúk, kacsa, liba) lehetett venni.
Virágokat és a műkertészethez szükséges növényeket a „bankház” előtti járdán helyet foglalt árusok kínáltak. Az 1853-ban épült, Szent István tér 4. alatti épületről van szó, amelyben a Békés-Csabai Népbank működött 1868-tól, és amely a Fiume és a Sas Patika épülete között ma is áll (évek óta üresen). Ugyancsak innen a mai József Attila utca bejáratáig kocsikon árulták a gyümölcsöt. A bankháztól a városházáig vezető járdán hal- és vadhús árusítása folyt, míg a bankháztól a Széchenyi utca keresztjárdájáig a zöldségeket kínálták, szintén kocsikról (a patika oldalán).
A mészárosok megint kocsikon a Bartóky vas- és fűszerkereskedés és a Vlcskó-ház előtt álltak. Az előbbi a jelenlegi, Varga Éva által tervezett, 1983-ban felállított Angyalos ivókút helyén állt, míg Vlcskó András háza helyén a Szabadság tér 2. található, a sárga kerámiával burkolt társasház lépcsőháza ott kanyarog felfelé. Ugyanitt kaptak helyet a méhészek, méhkasosok. Az előbb említett ivókút magasságában, de már az Andrássy úton a korcsvesszősök és fűzfafonatosok árultak.
Lefelé az Andrássyn kínálták zsákban a pecsenyének való malacokat. Ezeknek az árusoknak addig tartott a kijelölt helye, ahol most a fentebb említett Szabadság tér – Andrássy úti sárga kerámiával burkolt társasház húzódik, a Gubis emléktábla jelzi helyét.
Ilyen volt egy csabai heti vásár 142 évvel ezelőtt.
Szalay Ágnes