Kedden, a Békés Vármegyei Kormányhivatal Beliczey termében tartott eseményen elsőként a Körös Mentőcsoportot tüntették ki. A szervezet képviselői Szegedi Jenő, Aleksza Mihály és dr. Sin Zoltán vették át az elismerést dr. Takács Árpád főispántól, a Békés Vármegyei Területi Védelmi Bizottság elnökétől.
– Mindannyiunk számára óriási megtiszteltetés. A Körös Mentőcsoport 44 fős tasága négy hivatásos személyből és 40 fő civilből áll. Nem ismerik el minden nap a munkánkat, de nem is azért tesszük. Mi szabadidőnkben végezzük ezeket a tevékenységeket – mondta el Aleksza Mihály, a Körös Mentőcsoport civil vezetője hozzátette: tudni kell, hogy a mentőszervezet létrehozásakor a már meglévő civil szervezetek – akik szabadidejükben hobbiként kutyákat képeztek ki, búvárkodtak, esetleg mentő ejtőernyőztek – tagjaiból verbuválták.
“Békés Vármegye Védelméért” emlékplakett elismerésben részesült dr. Krizsán Anett, a Békés Vármegyei Kormányhivatal korábbi igazgatója.
– Megtisztelő és megható, hogy a korábbi munkahelyemre hívnak vissza azért, hogy egy ilyen elismerés meg kaphassak. Az elmúlt húsz évet a haza, az emberek szolgálatában töltöttem. Tettem ezt nagyon sok munkával, de sok örömmel is, és remélem, hogy eredménnyel – mondta el dr. Krizsán Anett, aki jelenleg aKároli Gáspár Református Egyetem belső ellenőrzési osztályának vezetője.
A Békés Vármegye Területi Védelmi Bizottság Kovács Ferencet, a Körös Mentőcsoport önkéntesét is elismerte, aki 26 éves munkássága alatt folyamatosan azért képezte magát, hogy a legmodernebb eszközökkel segíthessen másokon.
– Az elismerések összefüggnek, hiszen Kovács Ferenc gondolt arra, hogy a búvártechnikával, ipari alpintechnikával, vízimentéssel foglalkozó fiatalokból Békésben is hozzanak létre egy csapatot. Majd jött a mi ötletünk, hogy megalapítsuk a Körös Mentőcsoportot, amely egy árvizi kitelepítéskor szükségszerűen jelentkező feladatokat el tudja látni. 2010 április végén már ott voltak a borsodi árvíznél, ahol Sajóecsegen folytattak védekezési feladatot. Azóta folyamatosan lehet rájuk számítani, akár a dunai árvíznél, akár egyéb árvízeknél és viharkároknál is – mondta el főispán, aki dr, Krizsán Anettet is méltatva elmondta: legfőbb erénye az, hogy a kormányhivatalban részt vett az új típusú közigazgatás kialakításában az egységes jogalkalmazás és az elektronikus közigazgatás kiépítésében, valamint a reagáló képesség megteremtésében.
– A COVID-nál olyan tevékenységet végzett Békés vármegyei emberek életének megvédése érdekében, emiatt is alkalmasnak tartottuk őt a díjra. Nemcsak az oltásokat szervezte, hanem a logisztikai tevékenységet is, biztosítva a jogi alapot, pótolhatatlan munkát látva el ezzel – hangsúlyozta dr. Takács Árpád.