Kétségtelen, hogy a bogáncslepke nagyon jól repül. Azt, hogy hol telelt, elsősorban a szárnyának állapotáról lehet megállapítani, amely ha nagyon kopott, akkor valószínűleg a messzi Afrikában járt, ha kevésbé viseltes, akkor a Földközi-tenger térségéből jött vissza.
Magyarországon a zárt erdők kivételével mindenhol előfordulnak bogáncslepkék. Áprilisban érkeznek vissza telelőhelyeikről. Érdekesség, hogy hazánkban a nyári időszakban a bogáncslepkék három nemzedékével lehet találkozni. Az egyik az, amelyik a telelés után, áprilisban visszatér Afrikából, míg a másik júliusban itt kel ki és itt is szaporodik. A harmadik nemzedék augusztus-szeptemberben kel ki és ősszel elvonul. Az, hogy tavasszal mennyien jönnek vissza, nagyban függ a Száhel-övezetben leesett csapadék mennyiségétől.
A bogáncslepke elsősorban bogáncsfajokkal, csalánnal, aszattal táplálkozik. Valamivel kisebb, mint a kardoslepke, szárnyfesztávolsága kb. 5 centiméter. A kardoskúti Fehér-tó medrében a bogáncslepkéket nagyon sokszor nem a növényeken, hanem a földön lehet látni. A kiszáradt medret szívogatják, valószínűleg ásványi sókat vesznek magukhoz ilyen módon.