Anno 1923 - Békés vármegye és a világ 1923. május közepén

2023. május 14. 06:35 | Ugrai Gábor

Korrekt cikk jelent meg egy angol újságban a trianoni békéről. Fagyosszentek és fagyos hangulat egy focimeccsen. Lám, lám, a németeknek sem könnyebb – derült ki egy diák leveléből. Újabb elszakadás, élelmiszer a bőröndben és egy rövid hír a csabai vásárokról.

Nemzetközi hír – Több is veszett Mohácsnál?

„A Londonban megjelenő Foregin Affairs cimn angol folyóirat májusi száma hosszabb cikket közöl Magyarország helyzetéről. Pontról-pontra kimutatja, hogy Magyarország mit vesztett területben, népességben, továbbá természeti és gazdasági erőforrásokban a trianoni igazságtalan békeszerződés miatt.

Többi között kiemeli a cikk, hogy az országot megfosztották vasércének 98 százalékától ; szénbányáinak 60 százalékától; elvették valamennyi gazdag arany- és ezüstbányáját. Elvesztette kimeríthetetlen sóbányáit is; elvesztette minden réz-, ólom-, higany-, pirit-, antimon- és azbesztkészletót. Elvesztette a világhíres vörösvágási opálbányákat, továbbá az erdélyi természetes gázmezőket, amelyekbe a magyar tőke közvetlenül a nagy háború kitörése előtt óriási összegeket fektetett. Elvesztette a felső-magyarországi és az erdélyi folyók szolgáltatta vizi erőket, a nyitrai és lipiki olajforrásokat. Aranyban és drágakövekben szenvedett veszteségénél is érzékenyebb veszteség érte a Bácska és a Bánát átcsatolásával; ez a vidék a kontinens legjobb és legtermékenyebb búzatermő földje. Elvesztette az ország a Tátra festői hegyvidékét. Elvesztette egész adriai partvidékét is a fiumei kikötővel együtt. A cikk azután részletezi azokat a veszteségeket, amelyeket Magyarország a szárazföldi közlekedés terén szenvedett. Az országot annyira elzárták a nemzetközi forgalomtól, hogy a legkisebb forgalmi akadály, amely egyetlen megmaradt nemzetközi vonalán — a budapest—bécsi vonalon — felmerül, elégséges ahhoz, hogy Magyarországot teljesen kirekessze a világból. Megemlíti a cikk, hogy magának a szövetséges ellenőrző bizottságnak megállapítása szerint a román csapatok 2.7 milliárd aranykoronát, a szerb csapatok pedig 106 millió aranykoronát kitevő kárt okoztak Magyarországnak. Hozzá kell ehhez venni, hogy a mostani Magyarországnak meghagyott összes nemzeti javak értéke, békeidei becslés szerint 15 milliárd aranykoronát ér. A mostani és a jövő nemzedék Magyar- országon legjobb esetben reménytelen szivettépő robotra van kárhoztatva.”

Vármegyei hír – Kevesebben vagyunk

Országos hír – Jönnek a fagyosszentek!

Vármegyei hír – Csaba a legnépesebb

Vármegyei hír – Újabb elszakadás

Sporthírek – Még büntető is volt

„Gyac—Gyte 2:1 (1:1) Mindenki, aki a futballt kedveli, sajnálhatja, hogy nem volt kint a tegnapi mérkőzésen. A két körülbelül egyenlő erejű csapat olyan szép, nivós és amellett fair játékot produkált, amilyenben a közönségnek nem mindig van része.

A mérkőzésre a Gyac 1 tartalékkal, a Gyte volt játékosaival megerősítve állott fel. Az első negyedóra a Gyte fölényét mutatja, ezalatt esik a Gyte goljs, úgy, hogy Sipos beadása Horváth lábáról a hálóba pattan. A gól után is szorongatja a Gyte a Gyac kaput, de a védelem helyt áll. Lassan a Gyac csapata is magára talál és sorozatos támadásokat vezet, de sem a fejesekkel sem a lövésekkel nincs szerencséje. B negyedórában a Gyac csatársor oly szép és nivós játékot mutatott, hogy azzal kellemes meglepetést szerzett. Pár perccel félidő vége előtt szép akcióból lövi Schmidt a Gyac kiegyenlítő gólját s ezzel az eredmény azután nem is változik. Szünet után lassabb tempóban indul a játék állandó Gyac fölénnyel. E félidőben a Gyte csak pár veszélyes lefutást csinál s meleg perceket is szerez a Gyac híveinek, de a védelem résen van s a Gyte csatárokat nem igen engedi lövéshez. A Gyac csatársor lassabban ugyan mint az 1. félidőben, de lendülettel támadást támadásra vezet, minden pillanatba várható a gól, amikor a jobbról jövő labdát az ötös vonalon tisztán álló Schmidt elől Heretik kézzel leüti. A megítélt ll-est Schmidt a jobb felső sarokba védhetetlen belövi. A gól után még egyszer fellendül a Gyte de eredményt elérni nem tud s visszaesik. Ezután állandóan a Gyac támad Schmidtnek két lövése is gólnak ígérkezik, de az egyik hajszálnyira kapuja mellett megy, a másikat pedig Steigervald igen szép elvetéssel kornerre tolja s igy az eredmény nem változik. Jól bíráskodott Malatinszky {Gyac.) A győztes csapat a győzelmet megérdemelte, de az eredmény kisebb, mint a két csapat közti tényleges erőviszony.”