Az Andrássy Gyula Gimnázium történelmi előadássorozata a tanulók érdeklődési körének tágítására, a gondolkodásmódjuk fejlesztésére hivatott. Szabó László igazgató kiemelte: az előadók többségében töténészek voltak eddig, de most először régész végzettségű vendéget hívtak meg a TÖRIZZZ! elnevezésű eseményre.
– A gyerekeket jobban megfogja a feltárások izgalma, varázslatos világa, teljes joggal egyébként. Napjainkban is izgalmas történelmi leletek kerülnek elő, ami az egész közvéleményt lázban tartja – mondta el Szabó László.
Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Mihály Múzeum vezetője régészként is tevékenykedik, főbb kutatási területe pedig az őskor.
– A múzeumban mi mindig a legfrisebb eredményekkel dolgozunk, a tankönyvek kiadásánál ez a luxus nem elérhető, így óhatatlan megdőlhet, vagy éppen kizárólagos bizonyító erőre emelkedhet egy-egy történelmi kor vagy esemény megítélése, amiről addig csak elméletekben vagy elképzelés szintjén gondolkodtunk. A mai előadásomban az őskorig visszanyúló gazdálkodási formára is szeretnék kitérni, az úgynevezett ártéri gazdálkodás termelésre, mely egészen a középkorig tartotta magát itt, a Kárpát-medencében. Talán ha ma is használatos lenne, nem lenne problémánk az árvízvédelemmel, de ez a személyes meglátásom – fogalmazott a régész-múzeumigazgató.