Adtak egy percet az életnek

2017. szeptember 8. 18:50 | Zsíros András

Évente csaknem 900 ezer ember dobja el magától az életet az Egészségügyi Világszervezet, a WHO statisztikái szerint. 2003 óta az Öngyilkosság Megelőzésének Világnapjához kapcsolódóan is felhívják a széles közvélemény figyelmét a közegészségügy talán legfenyegetőbb, ám az esetek többségében megelőzhető problémájára. A nemzetközi felhíváshoz Békéscsaba is csatlakozott, ahol csütörtök este gyertyagyújtással emlékeztek az elveszített szeretekre.

Beszédes csend uralta a Csabagyöngye Kulturális Központ stégjét, ahol arra az elfogadhatatlan teherre, amikor valaki önkezével vet véget az életének. A problémának társadalmi és gazdasági hatása is óriási, amelyet jól érzékeltetnek a statisztikai adatok.

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization – WHO) közlése szerint évente csaknem 900 ezer ember dobja el magától az életet. A fejlett országok közül Dél-Koreában és Japánban a legaggasztóbb a helyzet. A WHO adatokból kiindulva kikövetkeztethető, hogy öngyilkosságot minden 40. másodpercben követnek el átlagosan világviszonylatban.

Magyarországon csökkenő tendencia után az elmúlt években stagnált a szuicid esetek száma. Világviszonylatban azonban még így is az évente legtöbb esetet regisztráló tíz ország között vagyunk. Évente átlagosan kétezer-ötszázan menekülnek a halálba. Magyarországon naponta hat ember halálának oka öngyilkosság.

 

Figyeljünk oda egymásra

 

 

 

A Csabagyöngye stégjén mécsesekből kirakott számok azonban nem adatokat jelöltek, hanem egy telefonszámot, amelyen a lelkisegély szolgálat munkatársai a krízisben lévők hívását várják. A szakma ugyanis arra hívja fel a figyelmet, hogy a probléma a legtöbb esetben megelőzhető. Sokszor egy megértő hang is elég lehet, hogy valaki visszaforduljon az élethez.

- Volt egy betegem, aki elmesélte, hogy éjszaka megmentette őt egy hölgy a parkban. Megkérdeztem tőle, hogy mi történt. Azt válaszolta, hogy nagyon elkeseredett volt, és azért ment a parkba… De ott összetalálkozott egy kutyát sétáltató nővel, akivel elkezdtek beszélgetni a kutyáról. Nem arról, hogy mi a problémája. Beszélgettek egy kicsit, már csökkent az a borzasztó feszültség, az az önmaga ellen fordított agresszió, ami egyébként ahhoz kell, hogy magát megölje valaki. Tehát ha egy kicsit odafigyelünk egymásra, és beszélünk egymással, az nagyon sokat számíthat – fogalmazott Szabóné dr. Kállai Klára klinikai pszichológus, a Békéscsabai SOS Telefonos Lelkisegély Szolgálat vezetője.

A telefonszolgálat éjjel-nappal, bármilyen hálózatról ingyenesen hívható a 116-123-as telefonszámon.

További programok »

Gyula

Kijött az osztálykülönbség – A Gyula nyerte a vármegyei kupadöntőt

A Békés vármegyei első osztály idei kiírásának bajnoka és a másodosztály A csoportjának második helyén álló Mezőmegyer találkozott a labdarúgó Békés Vármegyei Kupa döntőjében szerdán. A május elsejei mérkőzésre sokan voltak kíváncsiak, hiszen szinte megtelt a Kórház utcai stadion főlelátója.
21:59
FEL