A zöldségtermelésre is hathat a magas gabonaár

2022. február 7. 16:33 | behir.hu

Még több termelő választhatja a szántóföldi növénytermesztést.

Mivel a zöldségtermelők döntően éves kultúrákkal dolgoznak, adott éves termelésükre nincs érdemi hatása az előző évnek – áll a FruitVeB Magyar Zöldség- és Gyümölcstermelők Szakmaközi Szervezete által az idei várakozásokról készített összefoglalóban. Nagy erőpróba lesz viszont egyes szabadföldi zöldségágazatok – például a zöldborsó vagy a csemegekukorica – számára az extrém magas gabona- és olajnövényárak miatt kialakult konkurenciahelyzet.

Vagyis az, hogy még több termelő választhatja a szántóföldi növénytermesztést. Ennek ellensúlyozására a hűtő- és konzerviparnak jelentősen meg kell emelnie a csemegekukorica és zöldborsó átvételi árát, ami viszont a feldolgozott késztermékek piacán okozhat még be nem látható mértékű versenyhátrányt.

A gyümölcstermelésben sokkal erősebb az évek egymásra hatása. Most még csupán annyi jelenthető ki, hogy a tavalyi gyenge-közepes termés nem terhelte le túlzottan a gyümölcstermő fákat, ezért valószínű, hogy nem lesz probléma a jó termés alapját képező virágrügy-berakódással. A termés mennyiségét és minőségét azonban jórészt az időjárási körülmények, különösen a tavaszi fagyok fogják meghatározni. 

A FruitVeB szakértői szerint egyértelmű, hogy az elmúlt húsz-harminc év egyikét sem terhelte akkora gazdálkodási bizonytalanság, mint az ideit. Az input anyagok, az energia és az építőanyagok együttes árrobbanása, a munkabérek növekedése és a munkaerőhiány, a megbillent inflációs és kamatkörnyezet, a Covid–19-járvány és a világpolitikai helyzet számos olyan kockázatot tartogat, amelyet most még nem lehet felmérni. Annyi azonban bizonyos, hogy idén sok ágazati szereplő a túlélésért fog küzdeni - írja a Világgazdaság.

További programok »

Gazdaság

Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. Derül ki a Nébih sajtóközleményéből.
2024. december 21. 18:48
FEL