A vármegyei értékeket állították a középpontba az önkormányzat pályázatában

2023. december 13. 17:20 | Vincze Attila

Nyilvános projektátadó rendezvényen ismertette a Békés Vármegyei Önkormányzat a “Hagyomány, Érték, Közösség Békés megyében” című pályázatának eredményeit szerdán. A 730 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból számos, a vármegye értékeit középpontba állító program jött létre.

Az eseményen Békés Vármegye Önkormányzatának elnöke elmondta, hogy 18 ezer embert értek el a “Hagyomány, Érték, Közösség Békés megyében” című projekttel Békésben. Zalai Mihály kiemelte: a pályázat célja az volt, hogy azokat az értékeket mutassák be a vármegyében lakóknak, amelyek eddig leginkább rejtve voltak számukra. 

– A projekt anyagi szempontból Békés Vármegye Önkormányzatának második legnagyobb pályázata volt, hiszen 730 millió forint európai uniós támogatásból valósítottuk meg a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretein belül. Tehát nemcsak segítjük a települések pályázatait, hanem mi magunk is pályázhattunk. A konzorciumi partnerünk pedig a saját tulajdonú cégünk, a Békés Vármegyei Aktivitás Nonprofit Kft. volt – hangsúlyozta. 

 

A pályázat részleteiről, valamint a létrejött programokról a vármegyei önkormányzat projektmenedzsere számolt be a rendezvényen. Nagy László megjegyezte, hogy a projekt 2019. június elején indult el, de látványosabb szakaszába csak 2020-ban lépett. Mint fogalmazott, egy olyan közösségépítő, közösségfejlesztő programsorozatot hoztak létre,  amely a településeken a közösség megtartását és erősítését célozta.

– Több mint 220 programot, illetve rendezvényt hoztunk létre a projekt során, leginkább túrákat, táborokat, vármegyei mesterségek bemutatóját, illetve olyan közösségfejlesztési programokat, ahol a fiatalokat bevonva gyakorlatilag egy komplex közösségfejlesztést tudtunk végrehajtani a program keretében – magyarázta.

Nagy László hozzátette: nemcsak rendezvényeket szerveztek, hanem több mint 11 ezer darab kiadvány is készült, köztük egy gyermekeknek szóló könyv, illetve négy exkluzív, a négy vármegyei nemzetiség gasztronómiáját bemutató kiadványok is. Ezenkívül több mint 800 darab kisfilmet forgattak a települések helyi értékeiről, ezeket viszont csak a jövő évben fogják majd bemutatni. Továbbá 75 település részére sikerült olyan relikviákat átadni a vármegyenapon, amelyek díszes formában tartalmazzák az egyes települések első írásos említését. 

További programok »

FEL