A tervek szerint halad Geszten az egykori Tisza-kastély rekonstrukciója – adta hírül a kivitelező konzorcium vezetőjeként a WEST HUNGÁRIA BAU Kft. a közösségi oldalán. A beruházás a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram részeként valósul meg a WHB és a Build It Mérnökiroda Kft. konzorciuma által – számolt be róla a Magyar Építők.
A háromszintes, barokk stílusú kastélyt a 18. század második felében építette a Tisza-család a Békés vármegyei településen. Az évek során számos átépítést kapott, minden tulajdonosa alakított rajta. A több mint 250 éves épület történelmi jelentőségét növeli, hogy a Tisza-család két jeles személyiségének, két miniszterelnöknek is otthona volt. A geszti kastély előbb Tisza Kálmán tulajdona lett 1860-ban, aki 1875 és 1890 között volt Magyarország kormányfője. Tisza Kálmán 1902-ben bekövetkezett halála után az épület gróf Tisza István tulajdonába került, aki 1903 és 1905, majd 1913 és 1917 között volt hazánk miniszterelnöke. A krónikák szerint a kastély kormányülésnek is adott otthont, és számos esetben az ország sorsát befolyásoló tárgyalások, döntések színhelye volt.
Az épület gróf Tisza István ideje alatt számottevő korszerűsítést kapott: bevezették az áramot, a padlástérben hideg-meleg vizes tartályt helyeztek el, és bekötötték a telefonvonalat. A két világháború között a kastélyt tovább fejlesztették az ajtók és nyílászárók cseréjével, ám a második világháború végén a teljes berendezése megsemmisült, miután a betörő román-szovjet csapatok kirabolták. Az ezt követő államosítás után a 1949-ben általános iskolát és művelődési házat helyeztek el a kastélyban, később pedig a geszti községi könyvtárat is itt rendezték be.
A rendszerváltás után az épület állapota folyamatosan romlott, és a 21. századra romos állapotba került, így a felújítása az utóbbi években folyamatosan napirenden volt, ez a munka végül a WEST HUNGÁRIA BAU Kft. és a Build It Mérnökiroda Kft. konzorciuma által kezdődhetett meg.
A jelenleg is zajló felújítás során többek közt helyrehozzák a vakolatot, új tetőhéjazatot építenek, restaurálják a parkettát, a beltéri faajtókat, a kőfelületeket és a mennyezeti gipszstukkókat. A beruházásban a kastély mellett a Tiszttartó házat, valamint a kripta épületet is fel kell újítani, továbbá a fejlesztés része a parkrendezés és a kiállítóterek létesítése is.
A tervező iroda további képeket is közzé tett a tervezett beruházásról, melyeket ide kattintva tekinthet meg.