Fél éve nyitott meg a geszti Tisza-család egykori lakhelyét bemutató kiállítás

18:51 | Kovács Andrea

Fél éve adták át a teljesen megújult geszti Tisza-kastélyt, a történelmi család egykori otthonát. A három szintes műemléki épületben a Tiszák mindennapi életét bemutató interaktív, állandó tárlatot tekinthetnek meg a látogatók. A közel ezer négyzetméteres kiállítótérben az egykori miniszterelnökök mellett a család női karakterjegyeit, munkásságát is bemutatják az érdeklődőknek.

A Tisza család két miniszterelnököt is adott az országnak, apát és fiát: Tisza Kálmánt és Tisza Istvánt. A kastély mindkettőjük otthona volt, amely a korabeli társadalmi és politikai élet központjaként is funkcionált. A magyar történelem meghatározó családjának életét bemutató műemléki épület újra régi fényében pompázik. A nemzeti emlékhely-jeleggel működő, háromszintes, interaktív kiállítótérben huszonnégy termet rendeztek be, többségében eredeti bútorokkal, tárgyakkal és festményekkel.

– Nagyon fontos feladatunk, sőt, inkább küldetésünk volt, hogy magában a kastélyban egy olyan kiállítást hozzunk létre, amely nemcsak bemutat és információt ad át, hanem küldetése az is, hogy azt a fajta szellemiséget, amelyet a Tisza család ránk hagyott, újjá tudjuk éleszteni. Ebben a közel ezer négyzetméteres kiállítótérben fontos szerepet kap nemcsak a két miniszterelnök politikai pályafutása, hanem a család nő tagjainak munkássága, a Tiszák egyházi életében, kultúrában és sportban való szerepvállalása is – hangsúlyozta Oláh Zsanett, a kastélyt működtető Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezetője. 

 


A  geszti kastélyt a második világháború után gyakorlatilag teljesen kifosztották, de a település lakosságának és a család leszármazottainak köszönhetően nagyon sok eredeti tárgyat sikerült visszaszerezni. Tisza István dédunokája, Ilona grófnő már Argentínában született és töltötte gyermekkorát. Lelkész férjével együtt egy hónapja él Geszten, édesapja történetein keresztül emlékezett a család női alakjaira és szerepükre.

– Ők tartottak rendet, nyugalmat, családi életet az otthonban, de ők voltak azok is, akik az országon túl is segítettek, jótékonykodtak, járványok, éhínségek idején segítették és gyógyították a helyi rászorulókat, kiemelten támogatták a korabeli magyar kulturális élet meghatározó alakjait. Nagyon aktívak, tettrekészek és eléggé akaratosak voltak, úgyhogy a férjüknek is tudtak segíteni,  tulajdonképpen ők voltak azok, akik a teljes birtok napi szintű működtetését és a személyzet irányítását is magukra vállalták kastélyban - mesélte el a geszti nagyasszonyokról gróf Tisza Ilona. 

 

 

A tanulás és a magyar nyelv gyakorlása nagyon fontos volt a Tiszák életében, az asszonyok mindent megtettek azért, hogy a fiúk minél műveltebbek legyenek. Neves tanítókat hívtak a birtokra, a család egyik fiatalon elhunyt tagját, Tisza Domokost például a geszti remeteként is ismert Arany János tanította. A 19. század második felének legnagyobb magyar költője 1851-ben fél esztendőt töltött Geszten, munkásságát irodalmi emlékház őrzi, melynek falán versei is olvashatóak, külön felsorolva azok, amelyeket ott tartózkodása alatt írt.

A felújított geszti Tisza-kastély megnyitása óta eltelt hat hónapban több mint huszonháromezren látogattak el a turisztikai komplexumba. A történelmi család életét bemutató állandó kiállítás mellett számos kikapcsolódási lehetőséget is kínálnak minden korosztálynak. Az adventi időszakban élményfestés, mézeskalács sütés is várja az érdeklődőket, a teadélutánokon pedig  gróf Tisza Ilona mesél a család háború utáni történetéről és az utolsó geszti birtokosokról.

 

Galéria

További programok »

FEL