A természet közelsége potenciálisan javíthatja a rövid távú memóriát

2020. november 9. 18:34 | behir.hu

A természetben eltöltött, rendszeres idő jelentős pszichológiai előnyökkel jár és egyre több, meggyőző bizonyíték kerül napvilágra ezzel kapcsolatban. Nem véletlen, hogy az orvosok egyre többször „írják fel receptre" a zöld növények között vagy a víz közelében végzett cselekvéseket, hogy ezzel adjanak lendületet lelki egészségünknek. Egy új kutatás azonban még egy lépéssel tovább ment.

Bár ezek az ajánlások számos embernek segíthetnek, a Scientific Reports tudományos szaklapban most publikált tanulmány szerint mégis érdemes megtalálni egy finom határvonalat. A kutatók a 2017-es nemzetközi egészségfelmérés, a BlueHealth International Survey összesen 18 ország nem kevesebb, mint 18 838 résztvevőjének adatai alapján megállapították, hogy a szabadban eltöltött idő számos érzelmi előnyhöz kapcsolódik, de csak akkor, ha a választás az ember sajátjának érződik.

A tudósok szerint ezek a megállapítások összhangban vannak az úgynevezett öndeterminációs elmélettel (SDT), amely azokat a pszichológiai folyamatokat teszi fókuszba, amelyek elősegítik az optimális emberi működést és a mentális egészséget. Eszerint amikor valaki nyomást érez bizonyos tevékenységek folytatására, akkor az könnyen alááshatja a belső motivációját.

- Így válhat károssá az az érzés, ha csak a barátok vagy a család, vagy mondjuk egy orvosi szakember úgynevezett zöld receptje miatt látogatjuk rendszeresen a természetet - mondta Michelle Tester-Jones, az Exeteri Egyetem kognitív pszichológusa és a tanulmány vezető szerzője a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Az öndeterminációs elmélet miatt másként értékelhetjük a természetben töltött időt, mivel ez önmagában élvezetes és szórakoztató, ám új kontextust kap, ha a látogatásra a mások elvárásainak való belső vágy miatt kerül sor.

Hozzátette: ez nem azt jelenti, hogy az orvosoknak fordított pszichológiát kellene alkalmaniuk, és azt kellene tanácsolniuk az embereknek, hogy ne menjenek ki a szabadba, ám szükség lenne egy jobb módszerre annak érdekében, hogy ezt az útmutatást külső nyomásgyakorlás nélkül tudják megadni.

Mert ha az emberek úgy érzik, hogy nem felelnek meg a másik elvárásainak, akkor az kevésbé hatékonnyá teszi ezt az amúgy kitűnő terápiát. Még mindig sok azonban a megválaszolatlan kérdés. A növekvő bizonyítékok száma mindazonáltal azt sugallja, hogy a természetben eltöltött, heti néhány óra jót tesz az egészségnek és a közérzetnek, potenciálisan javítja a rövid távú memóriát, csökkenti a fáradtságot, javítja az összpontosítást és csökkenti a vérnyomást

Forrás: origo.hu

További programok »

Tudomány

Ebben a kutyában akksi van – életet menthet a robotkutya

Hogyan működik együtt egy képzett kereső kutya, egy táv-vezérelt négylábúval? Hol helyettesítheti az igazit a villanyos? Mikor érdemes bevetni egy ultramodern technológiát a katasztrófavédelemben? – ezekre keresi a választ a Földön–Égen Mentőcsoport és a Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.
2024. április 6. 10:33
FEL