A szenvedélybetegekkel foglalkozó megyei szakemberek találkoztak Gyulán

2023. május 10. 10:09 | Kovács Andrea

A függőségek komplex kezelési lehetőségeiről tartottak szakmaközi megbeszélést a Békés Vármegyei Központi Kórházban. A gyulai Pándy Kálmán tagkórház drogambulanciájának szervezésében lezajlott rendezvényen a tartóssá váló szerhasználat rizikófaktorairól, az egészségügyi, valamint pszichoszociális problémák megoldási lehetőségeiről, a különböző szakterületeken megjelenő nehézségekről és tapasztalatokról egyeztettek a szenvedélybetegek kezelésében résztvevő társszakmák képviselői.

Dr. Vincze Gábor addiktológus, megyei pszichiáter szakfőorvos köszöntőjében a Békés vármegyében működő addiktológiai ellátás történetét elevenítette fel.

– A szenvedélybetegek kezelése 1899 óta működik Gyulán, amióta maga a pszichiátriai osztály létezik. Kezdetben az ellátás az alkoholizmusra fókuszált, a kórház első főorvosa, Pándy Kálmán is sok tudományos cikket írt erről. A függőségek kezelését már az 1970-es években próbálták önálló szakmai területté nyilvánítani, a nyolcvanas években pedig sikerült a tüdőszanatórium területén aktív addiktológiai és rehabilitációs osztályt is nyitni. Abban az időszakban az alkohol mellett már Magyarországon is egyre inkább elterjedt a szerves oldó- és egyéb stimuláló szerek, drogok fogyasztása. A szenvedélybetegségek körébe nemcsak a különböző élvezeti és bódító szerek fogyasztása tartozik, hanem az olyan viselkedésbeli kényszerek, szokások, mint például a játékgépszenvedély vagy a társfüggőség.

 

 

A konferencián elhangzott: az addikció (függőség) nagyon komoly problémát jelent, hiszen a személyiséget a mindennapi életben korlátozza, a lehetőségeit beszűkíti, és nagyfokú szorongással, krízisekkel járhat. A felnőttkori ellátáson túl mindig is problémát jelentett az ifjúsági, serdülőkori ellátás, hiszen a függőségek az esetek nagy részében tizenéves korban indulnak el. A függőséggel küzdő emberek ráadásul hajlamosabbak a bűncselekmények elkövetésére és ez nagy társadalmi feszültséget  jelent. Ennek a megelőzése és megfelelő körülmények között történő kezelése egyre inkább fókuszba kerül és a keddi rendezvényen egy esettanulmányon keresztül is azt próbálták meg a szakemberek kidolgozni, hogyan lehetne ezen a területen hatékonyabbá válni.

 

 

– A szenvedélybetegek ellátásával foglalkozó szakemberek Békés vármegye egész területén a fekvő és járóbeteg ellátásban, valamint a közösségi pszichiátriai egységekben segítenek abban, hogy ezeket az eseteket ne csak felismerjük, hanem próbáljuk szinten tartani, a függőséget minél kisebbre mérsékelni, így az érintettek életminőségén is javítani. Az össztársadalmi környezetben pedig nemcsak annak segítünk, aki addiktív problémával küzd, hanem a családjának, környezetének is – tette hozzá a főorvos.

 

 

A szakmaközi megbeszélést szervező, a drogambulanciát vezető dr. Fleischmann Enikő kérdésünkre elmondta, hogy a rendezvényre a szenvedélybetegek ellátásával foglalkozó intézmények képviselőit hívták meg azzal a céllal, hogy elinduljon a párbeszéd közöttük, illetve a már meglévő, jó együttműködések tovább erősödjenek az egészségügyi és a szociális szféra szakemberei között.

– A legtöbb vármegyei intézmény képviselteti magát, például a kórházból a fekvőbeteg ellátó, a gyulai tüdőkórház területén lévő addiktológiai rehabilitáció, a nagyszénási rehabilitációs intézmény szakemberei mellett az addiktológiai témában érintett különböző szociális intézmények, a szenvedélybetegek közösségi ellátói, a családsegítő, a kistérség településeiről a különböző szolgáltatók jöttek el,  de vannak iskolaorvosok és  védőnők, valamint a drogambulancia mint szervező is képvisletetette magát a szakmai megbeszélésen – mondta el a drogambulanciát vezető főorvos.

 

 

Dr. Fleischmann Enikő hozzátette: a szakmaközi megbeszélés azért nagyon fontos, mert ugyan a drogambulancia elsősorban az illegális szerhasználók és függők ellátására jött létre, de az addiktológián mindenféle kóros szenvedélyt kezelni kell, tehát ugyanúgy ellátnak alkoholbetegeket, gyógyszerfüggőket vagy például viselkedésbeli addikcióban szenvedőket.

– Azt látjuk a mindennapok során, hogy az egészségügyi probléma az csak egy kis szelete a problémának, a szenvedélybetegségek számos szociális problémát eredményeznek, például a lakhatás vagy a munkahely elvesztésével, a családdal való kapcsolat megromlásával. A szociális szakemberek, illetve intézmények ezen a területen tudják leginkább segíteni a  munkánkat. Mi is csoportban dolgozunk és azt látjuk, hogy rendkívül hatékony, amikor nemcsak az orvos és a pszichológus vesz részt a probléma feltérképezésében és kezelésben,  hanem a például a mentálhigiénés szakember vagy a szociális munkás is – fűzte hozzá a szakember.

 

 

A gyulai Pándy Kálmán tagkórház területén lévő Békés Megyei Drogambulancia szolgáltatásait beutaló nélkül, előzetes időpont egyeztetéssellehet igénybe venni – tájékoztatott Dr. Fleischmann Enikő.

További programok »

FEL