Békéscsabán sokan közlekednek kerékpárral, egyre több a kerékpárút is – emlékeztetett a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője hétfőn délelőtt, a rendhagyó akció egyik helyszínén, a Bartók Béla út és a Temető sor kereszteződésében. Szombati Andrea kiemelte: ezzel együtt jár az is, hogy viszonylag sokan szabálytalankodnak; a rendőri ellenőrzések során azt tapasztalják, hogy egyesek figyelmen kívül hagyják az egyébként a saját biztonságukat is szolgáló szabályokat. Példaként említette, hogy az ellenőrzések során a közlekedők rendre betartják az előírásokat, de amint a rendőrök eltűnnek, visszaáll a régi magatartás.
– Egy újszerű módszerrel próbálkozunk: a Békéscsabai Rendőrkapitányság közlekedésrendészeti osztályának rendőrei a következő napokban Békéscsaba különböző, zömmel forgalmas kereszteződéseiben jelennek meg civil ruhában, figyelik a kerékpáros forgalmat és ha valaki szabályosan közlekedik, akkor őt egy tapsvihar fogadja, ha azonban szabálytalankodik, akkor a rendőrök megállítják és ajándékoznak neki egy olyan füzetet, amelyben megtalálja a közlekedési szabályokat – tájékoztatott a szóvivő.
Szombati Andrea arról is beszélt, hogy a leggyakoribb szabálytalanság az, amikor a kerékpárosok átmennek a zebrán, ám a csomópontoknál ezt csak akkor tehetik meg szabályosan, ha a zebra mellett egy kerékpáros átvezető sáv is van; ha ez nincs, le kell szállni a kétkerekűről és azt át kell tolni az úttesten. Szintén gyakori probléma, hogy sokan kerékpároznak járdán, ugyanakkor ezt a KRESZ csak abban az esetben engedi meg, ha az úttest alkalmatlan a biciklis közlekedésre. Hozzátette, hogy Békéscsabán sok a kerékpárút, ezért érdemes megtervezni az utunkat úgy, hogy az lehetőleg érintse ezeket a létesítményeket. Fontosnak nevezte a csengő használatát, amellyel jelezni lehet a gyalogosoknak a kerékpáros jelenlétét.
Gyakorinak nevezte azokat a baleseteket is, amelyekben két kerékpáros ütközik akár úgy, hogy nem térnek ki egymás elől, ilyenkor könnyen összeakadhat a két jármű kormánya. Sok ilyen esetben a felek nem adják meg egymásnak az adataikat, mert arra hivatkoznak, hogy semmi bajuk nem esett, ugyanakkor később a kórházból érkezik bejelentés arról, hogy 8 napon túl gyógyuló sérülést szenvedett valamelyik fél.
A rendőrségi szóvivő arra is felhívta a figyelmet, hogy a Békéscsabán történő balesetek 20-25 százalét a kerékpárosok okozzák, éppen ezért az a cél, hogy kevesebben sérüljenek meg, biztonságosabbá váljon a közlekedés. A rendőrségi ellenőrzések és a bírságolás mellett fontosnak nevezte azt is, hogy szemléletet formáljanak, ennek az akciónak is ez a lényege.
V.D., H.D.