Az egykori Révész-ház helyén, a Gyóni Géza utca Andrássy úti sarkán egy 2008-as emléktábla őrzi dr. Révész Sándor emlékét, aki 1944-ben az auschwitz-birkenaui haláltáborban vesztette életét. A Révész leszármazottak szerda délután négy botlatókövet avattak fel az emléktábla alatt, amelyek Sándor és felesége, valamint édesapja, dr. Révész Fülöp és felesége nevét viselik.
A megemlékezést dr. Balogh István, a Békéscsabai Zsidó Hitközség elöljárósági tagja, az Országos Rabbiképző–Zsidó Egyetem Judaisztikai Tanszékének mb. tanszékvezetője tartotta. Beszédében kiemelte azt a kulturális örökséget, amelyet nemcsak Békéscsaba, de a megye és az ország is élvezhetett és amelyet a deportálások sem törölhettek el. Az eseményen az ország több pontjáról, elsősorban Budapestről érkezett leszármazottak is részt vettek, akik dr. Révész Fülöp rokonságához tartoznak.
– Ezekkel a botlatókövekkel adunk végtisztességet az elődeinknek, akiket nem temethettek el, nincs tőlük tárgyi emlék. Nagy utat tettünk meg, amíg fel mertük vállalni ezt a lépést, az eseményre pedig igyekeztünk minden elérhető leszármazottat meghívni – mondta el Tímár Ágnes, dr. Révész Sándor unokája.
Az 1852-ben született dr. Révész (Reisz) Fülöp és felesége, valamint fia, Sándor és felesége 1944-ben Auschwitz-Birkenauban vesztette életét, miután ugyanabban az évben minden zsidó származású polgárt marhavagonokban a haláltáborokba deportáltak. Magyarországon ma összesen 460 olyan botlatókő van elhelyezve, amely egy auschwitzi áldozat emlékét őrzi, ebből 12 Békéscsabán található.
– Ezek nagyon erős mementók. Kis méretük ellenére is megdöbbentőek és informatívak. Ma azokra a személyekre emlékeztünk, akik jelentős szerepet vállaltak Békéscsaba polgárosodásában, akár az Auróra Kör révén, akár az orvoslás magas színvonalon végzett területein – emelte ki Varga Tamás, Békéscsaba alpolgármestere.